Belgrad Ormanı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Belgrad Ormanı Türleri ve Özellikleri

Belgrad Ormanı, ismini sık duyduğumuz bir orman ismidir. İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan doğal oluşumuyla adeta harikalar diyarı gibidir. Etrafında bulunan, İstanbul boğazı ve Karadeniz sınırı gibi yerler onun önemini ortaya koymaktadır. Eski zamanlardan beri yani Osmanlı döneminden beri içme suyu sağlarken, günümüzde hala İstanbul'un önemli su ihtiyacını tedarik etmektedir. Belgrad ormanı İstanbul için bir cazibe merkezidir. İçinde birçok canlı türü yaşamaktadır. Belgrad ormanına yönelik olarak önlemler alınmış, havyanlar için de av yasağı konularak burada soyu tükenmekte olan türler üreme olanağı sağlanır. Belgrad ormanı büyük ve küçük akarsular için ev sahipliği yapmaktadır. Belgrad ormanı, İstanbul sınırları içerisinde olduğu için ve Marmara Bölgesinin çeşitli iklime sahip olduğundan dolayı Belgrad ormanı da çeşitli toprak, iklim ve yer şekillerine sahiptir. Bu çeşitlilik farklı türde canlı ve bitki topluluğu barındırmaktadır. İstanbul'un merkezine yakın olduğu için geçmişten günümüzü kadar önemini korumuş ve en fazla araştırmalara konu olan ormanlardan birisidir.


Belgrad ormanın tarihçesi


Kanuni Sultan Süleyman döneminde Sırbistan'a yaptığı sefer sonucunda ve seferin tamamlanmasının ardından belgradlıları bu bölgeye getirerek bir iskan politikası gütmüştür. Daha sonra bu bölge Belgrad bölgesi olarak anılmaya başlanmıştır. Eskiden yöre halkı su hacetini bu bölgeden sağlamaktaydı. Padişahın buyruğuyla o dönemde yaşayan Mimar Sinan tarafından su kemerleri inşa edilmiştir. Bölgede yerleştirilen Belgradlılar su kaynaklarını ve bulunduğu yeri kirlettiğinden dolayı, padişahın kararnamesiyle, köyün tamamının o bölgeden tahliyesine karar verildi ve o tarihten bu tarihe kadar ormanın ve su kaynaklarının korunması için sürekli olarak önlemler alınmaktadır. Kalabalıklaşan ve önüne geçilmeyen İstanbul nüfusu için bundan daha güzel su kaynağı bulunmayacağı anlaşılmıştır.


Belgrad ormanın sağladığı faydalar


İstanbullular için bir cazibe merkezi olduğunu vurgulamıştık. Aileler kendi çocuklarıyla güzel vakit geçirebilecekleri gerek yürüyüş yapabilecekler ve gerekse bisiklet sürebilecekleri bir imkân sağlıyor. Sadece insanlar için değil aynı zamanda yabancı canlılar için de büyük yararlar sağlamaktadır. Onlarca çeşit kuş ve memeli hayvanlar için muhtelif türlerde ağaçlar mevcuttur. İstanbul'a giden ve İstanbul'da yaşayan kesimlerin doğayla baş başa kalmaları için Belgrad ormanını tercih etmeleri yeterli olacaktır. Belgrad ormanı yıl boyunca spor aktivitelerini gerçekleştiren, yürüyen, koşan, oynayan, bisiklet süren insanlara rastlamak mümkündür. Aynı zamanda araçlar için inşa edilmiş otoparklar sayesinde sıkıntı yaşanmamaktadır. Belgrad ormanı daha çok ilkbahar ve sonbaharda ihtişamlı olmaktadır. Görsel olarak bu heyecanı yaşamak isteyen, tat almak isteyen bu aylarda kesinlikle tercih etmeleridir. Kişi ailesiyle birlikte sabahları kahvaltı yapabilir ve aynı zamanda ilerleyen saatlerde de mangal da yapabilir. Ama doğal manzaranın korunması ve yabancı türde canlıların yaşamlarını idam ettirmeleri için av yapma kesinlikle yasaktır.


Belgrad ormanın içerisinde bulunan mesire alanları

  • Binbaşı çeşmesi mesire alanı: Belgrad ormanının içerisinde rahatlıkla ulaşılabilecek ihtişamlı bir bitki örtüsüne sahiptir. Çocukların oyun oynayabileceği ve bisiklet sürebileceği bir oyun bahçesi mevcuttur. İçerisinde bulunan kafeteryasıyla birlikte, bütün ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir. Bulunduğu yer ise Bahçeköy ile Kemerburgaz'ı birbirine bağlayan yol güzergahı üzerindedir.
  • Fatih çeşmesi mesire alanı: Zamanın padişahı olan ve İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in ismini almış ve onun ismiyle anılmış bir mesire yeridir. Mesire alanında bulunan çeşme ile uzun yıllardan beri aktif hizmet vermektedir. Burası insanın doğa ile iç içe olduğunu, kuş cıvıltılarının insanı ferahlattığı ve bu doğa eşliğinde kahvesini, çayını yudumlamak isteyenler için birebirdir. Fatih çeşmesi mesire alanına gitmek isteyen Bahçeköy'den Kemerburgaz'a giden istikametinden gidebilir.
  • Mehmet Akif Ersoy mesire alanı: İstiklal marşımızın yazarı büyük üstat Mehmet Akif Ersoy ismini almış ve Sarıyer yakınlarında bir yerdedir. Bu mesire alanı büyük avantajlara sahiptir. Oturma alanındaki dizayn ve kalabalık olması kimse sıkılmadan zamanının geçirebilir. Futbola merakı olanlar için oynayacağı toprak zemininde saha mevcuttur. Yılın tüm aylarında bütün güzelliklerini korumaktadır.
  • Irmak mesire alanı: Hayatın günlük stres ve iş bunalımından kurtulmak isteyenler için ırmak mesire alanının tercih etmesi gerekir. Çünkü bu gibi durumları gidermede yardımcı olacaktır. Kaynak suyundan başlayıp koşu parkuru bu mesire alanının içerisinden geçerek koşmayı sevenler için çok güzel bir parkur şansı tanımaktadır. İçinde bulunan patika yolları ile ormanın derinliklerine ulaşmak mümkündür. Hafta sonları kurumların kapalı olması nedeniyle adeta ziyaretçi akınına uğrayan ırmak mesire alanı sevenlerini beklemektedir.
  • Falih Rıfkı Ataya mesire alanı: Belgrad ormanını mesire alanları çoğu zaman birçok önemli şahsiyetlerin ismini almıştır. Bunlardan biri de ünlü edebiyatçımız Falih Rıfkı Atay'dır. İki yüz dönümlük alanın içerinde kurulmuş mesire alanı, ahşa oturma yerleri ile süslenmiş, herkesin güzel vakit geçirebileceği ve piknik yapabileceği imkânlar mevcuttur. Su kaynaklarının fazla olması ve mesire alanını içerisinde spor faaliyetlerini yapılabileceği açısından gayet güzel bir yerdir. Bu yerde yapılacak küçük geziler neticesinde doğanın sunduğu güzellikler ile görsel olarak çok harikadır.

Belgrad Ormanı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tayga Ormanları Toprak Yapısı

Tayga Ormanları Toprak Yapısı

Editörün Seçtiği

Orman Gülü Nedir?

Orman Gülü Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orman Hayvanları Türleri ve Özellikleri

Orman Hayvanları Türleri ve Özellikleri

Mangrov Ormanları Özellikleri

Mangrov Ormanları Özellikleri

Florya Ormanı Türleri ve Özellikleri

Florya Ormanı Türleri ve Özellikleri

Ankara Ormanları Özellikleri

Ankara Ormanları Özellikleri

Kulaklı Orman Baykuşu

Kulaklı Orman Baykuşu

Güncel

Ormanların Faydaları Nelerdir?

Ormanların Faydaları Nelerdir?

Güncel

Amazon Ormanları Özellikleri

Amazon Ormanları Özellikleri

Güncel

Orman Ağaçları Nelerdir?

Orman Ağaçları Nelerdir?

Ekvatoral Yağmur Ormanı Özellikleri

Ekvatoral Yağmur Ormanı Özellikleri

Atatürk Orman Çiftliği Özellikleri

Atatürk Orman Çiftliği Özellikleri

Orman Bitkileri Nelerdir?

Orman Bitkileri Nelerdir?

Aydos Ormanı Türleri ve Özellikleri

Aydos Ormanı Türleri ve Özellikleri

Bataklık Ormanlarının Genel Özellikleri

Bataklık Ormanlarının Genel Özellikleri

Orman Meyveleri Nelerdir?

Orman Meyveleri Nelerdir?