orman.gen.tr https://www.orman.gen.tr Orman, Orman Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, orman.gen.tr Thu, 20 Apr 2017 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Orman Ağaçları https://www.orman.gen.tr/orman-agaclari.html Mon, 19 Nov 2018 08:47:54 +0000 Orman ağaçları, birçok türü bulunmaktadır. Bu türleri günlük hayatımızda da görmek oldukça mümkündür. Orman bildiğimiz gibi insanlara birçok fayda sağlamakla birlikte Dünyanın temiz kalmasına da yardım eder. Orman a Orman ağaçları, birçok türü bulunmaktadır. Bu türleri günlük hayatımızda da görmek oldukça mümkündür. Orman bildiğimiz gibi insanlara birçok fayda sağlamakla birlikte Dünyanın temiz kalmasına da yardım eder. Orman ağaçları asla meyve vermemektedir. Bazı orman ağaçları da zararlı meyveler verebilir. 

Orman ağaçları nelerdir

Fıstık Çamı: Bu ağaç türü genellikle Akdeniz ağacı olan bir orman ağacı türüdür. Fıstık çamı ülkemizde çokça bulunmaktadır. Ve bazı şehirlerden sadece fıstık çamı ormanları da bulunmaktadır. Olgun bir fıstık çamı 20-25 metre arasında değişmektedir. Fıstık çamı gençken yuvarlak yaşlanırken şemsiye gibi tepesi olmaktadır. Yani fıstık çamına bakarak genç yada yaşlı olduğunu anlayabilirsiniz. Fıstık çamı ağacının tohumları başka tohumlara nazaran daha büyüktür. Fıstık çamı tohumları halk arasında çam fıstığıdır. Bu orman ağacı batı Anadolu yöresinde köylüler için çok büyük bir gelir kaynağıdır.

Kavak: Kavak ormanlar için çok önemli bir ağaç türüdür. Bu ağaç türünün meyvesi bulunmamaktadır. Bu ağaç türünü Türkiye'nin bütün şehirlerinde görmek mümkündür. Kavak ağacı kendi başına orman oluşturamaz ancak neredeyse bütün ormanlarda çokça görebilirsiniz. Kavak ağanın birçok türü de bulunmaktadır. Bu türüne göre boyu rengi yaprak şeklide değişkenlik gösterir. Kavak ağacı Türkiye de genellikle bulunan kavak türü geniş tepeli olan kavak türüdür. Kavak türlerinin doğal yayılışını gösteren türleri şunlardır. Karakavak, Akkavak, Titrek kavak Ve Fırat kavağı dır. 

Ihlamur Ağacı: Ormanların olmazsa olmazı olan ıhlamur ağacı genellikle Marmara Batı Karadeniz de yaygın olarak bulunmaktadır. Bu ağaç türünün ormanlara büyük katkısı bulunmaktadır. Bu ağaçta kavak ağacı gibi kendi türünden orman oluşturamaz ancak ormanların büyük kısmı ıhlamur ağacından oluşmaktadır. Ihlamur ağacının yapraklarının büyüklüğü 5-10 cm arasında değişmektedir. Ihlamur ağacı diğer orman ağaçları gibi meyve vermez ancak insanlar ıhlamur ağacının yapraklarını kaynatarak içerler. Ihlamur ağaçlarının birçok türü vardır. 

Orman ağaçları bazı türleri yukarıda yazıldığı gibidir. Yukarıda yazılan orman ağaçları ormanlara çok büyük katkılar sağlamakla birlikte insanlara da büyük katkı sağlarlar. 
]]>
Ekvatoral Yağmur Ormanı https://www.orman.gen.tr/ekvatoral-yagmur-ormani.html Tue, 20 Nov 2018 06:39:42 +0000 Ekvatoral yağmur ormanları; ekvatoral çizgisi boyunca bulunan bölgelerde bulunan çok yağmur alan ormanlardır. Bu ormanlar, bol yağış alan ormanlar olup, daimi yeşil ve geniş yapraklı ağaçlardan meydana gelmektedir. Ekvatoral Ekvatoral yağmur ormanları; ekvatoral çizgisi boyunca bulunan bölgelerde bulunan çok yağmur alan ormanlardır. Bu ormanlar, bol yağış alan ormanlar olup, daimi yeşil ve geniş yapraklı ağaçlardan meydana gelmektedir. Ekvatoral yağmur ormanları Endonezya takım adaları, Hindistan'da, Kamerun'da, Amazon bölgesinde, Brezilya doğu sahilinde, Karayip denizi kıyıları ve adalarında bulunur.  

Ekvatoral yağmur ormanlarının özellikleri;
 • Bu ormanlar dev boyutlara varan (50-60 metre) büyük ağaçlar içerir.
 • Bu ormanlar yaygın ağaç altı bitkiler ile kaplıdır. 
 • Yağış miktarları 2000 mm'den fazladır.
 • Yangın gibi doğal felaketlerde ciddi hasar oluşan tahribatlarda bu ormanlar kendisini çabuk yeniler. 
 • Bu ormanlar bir çok canlı türüne ev sahipliği yapmakta ve besin sağlamaktadır. 
 • Yıllık sıcaklık ortalamaları 25 santigrat derecedir. 
 • Toprak yapısı aşırı yağıştan dolayı fazla yıkanmış olup, besleyici değeri düşüktür. 
Ekvatoral yağmur ormanları 10 kuzey, 10 güneyi paralelleri arasında ki alçak kısımlarda görülür. Ekvatoral yağmur ormanlarındaki bitkisel örtüde güneş ışınların geliş açısına göre şekillenmiştir. Günlük nem oranı ve yıllık güneş ışınlarının yerle yaptığı açının en az olduğu iklim çeşididir. Ekvatoral yağmur ormanları düzenli yağış almakta ve genellikle gökyüzü bulutlu olarak seyretmektedir. Ekvatoral yağmur ormanlarının yapısı, iklimi, sıcaklığından dolayı bölgede yerleşim yerleri genellikle 1000 metreden sonra yerleşim göstermektedir. Bölge nem oranı aşırı yüksek olduğundan kimyasal çözülmede o nedenli fazladır. Ekvatoral yağmur ormanı bünyesinde bulundurduğu ağaç sayısından dolayı, havanın oksijen içeriği için önemli oksijen kaynaklarıdır. Bu ormanlar içerisinde bir çok canlıyı da barındırdığından koruma altındadır. 
]]>
Amazon Ormanları https://www.orman.gen.tr/amazon-ormanlari.html Wed, 21 Nov 2018 06:19:40 +0000 Amazon ormanları, yağmur ormanları olarak bilinen bu orman türü amazon havzasının çoğunu kaplamıştır. Amazon ormanları  Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası olmak
Amazon ormanları, yağmur ormanları olarak bilinen bu orman türü amazon havzasının çoğunu kaplamıştır. Amazon ormanları  Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası olmak üzere dokuz ülke içerisinde kendini göstermektedir ve bu ülkelerin sınırları içerisinde yer alır. Güney Amerika bölgesinde beş buçuk milyon kilometre karelik bir alana hükmeden bu ormanlar, dünyada bulunan yağmur ormanlarının yarısını oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük ormanları unvanına sahiptir ve içerisinde bir çok türde ağaç bulundurmaktadır. Ağaç çeşitleri bakımından zengin olan bu ormanlar yaklaşık olarak kırk bin ağaç çeşidi içerisinde barındırmaktadır. Bunun yanı ormanlarının içerisinde yaşayan bir çok türde hayvan bulunmaktadır. Kanatlı ve kanatsız olmak üzere yaklaşık olarak toplamda yüz kırk beş bir çeşit hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayı içerisinde iki bin kuş türü ve memeli hayvan, iki bin balık türü ve yüz yirmi sekiz bin çeşit omurgasız hayvan bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı dünya genelinde en fazla hayvan türü barındıran ormanlar olarak da bilinmektedir. 

Amazon ormanları özellikleri
 • Yıl içerisinde çok fazla yağış alan bir orman türüdür. İklim özellikleri bakımından ilk bahar ve yaz mevsimleri görülmektedir. Kar yağısı ve don olayları meydana gelmez. 
 • Bitki örtüsü bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bitki türlerinin bol miktarda olması yağışın fazla olmasına da neden olmaktadır. 
 • Amazon ormanları içinde çok fazla canlı türleri yaşamaktadır. Dünya genelinde en fazla hayvan türüne ev sahipliği yapma özelliği bulunan bu ormandır. 
 • Sıcak ve nemli bir özelliği bulunan bu ormanının içerisinde milyonlarda bitki türü bulunmaktadır. Bu bitkiler içerisinde çok zehirli bir özellik taşıyan bir takım bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkilerden tıp alanınında bazı ilaçlar elde edilmektedir. 
 • Dünya genelinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu orman türü yeryüzünün ekolojisi için oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra yağmur ormanlarının da bulunan bitkiler dünya genelinde en fazla oksijen üretme özelliği taşımaktadır. Bunun yanı sıra dünya genelinde bulunan kötü ve bulaşıcı hastalıklara karşı savaşmak için kullanılan bu bitkiler insanlara şifa için üretilen bir çok ilacın yapımında kullanılmaktadır. 
 • Bu ormanlar oğlak ve yengeç dönenceleri arasında bulunmaktadır. 
 • Güney ve orta Amerika, Afrika, Avustralya civarında yer alan adalarda ve Asya bölgelerinden Amazon ormanları yer almaktadır. 
 • Bu ormanlarda ağaçlar yıl boyunca yapraklarının dökmez. Sürekli olarak yeşil bir şekilde kalan bu ormanlarda yer alan ağaçlar yapraklarının bir taraftan dökerek diğer taraftan yeni yaprak çıkartırlar. 
 • Mevsimler arasında yağış farkı görünmemektedir. Bunun yanı sıra özellikle yaz aylarında ani sağanak yağışlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca bu ormanlarda sürekli olarak yağışlar meydana geldiği için iklim her zaman sıcak ve nemli özelliktedir. 
 • Amazon ormanlarının bir diğer özelliği ise dünya su kaynakları arasından en fazla suya hakim olmasıdır. 
 • Amazon ormanları genellikle sarmaşıklardan oluşmaktadır. Bu sarmaşıklar sık bir doku ile ormanı kaplamaktadır. Bu tür bölgelerde yer yer bataklıklar meydana gelebilmektedir. 
 • Ayrıca ormanlar geniş yapraklı ağaçlardan meydana gelmektedir. Ağaçların boyları dört bin elli metre uzunluğu kadar ulaşabilmektedir. Gövdeleri geniş bir yapıya sahip olan bu ağaçların kökleri oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. 
 • Bunun yanı sıra bu ormanlarda kahve, kakao, kauçuk, kinin ve kokain gibi ürünler yetişmektedir. Ekonomik değeri yüksek olan bu ürünlerin yetişme alanı da dünya genelinde ilgi odağı olmayı başarmıştır. 
 • Yıllık ortalama sıcaklık yirmi altı ile yirmi sekiz derece arası değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra meydana gelen sıcaklık farkı da iki veya üç derece arasındadır. 
 • Bu ormanların yıllık olarak almış olduğu güneş miktarı azdır. Bunun ned]]> Orman Kedisi https://www.orman.gen.tr/orman-kedisi.html Wed, 21 Nov 2018 20:28:04 +0000 Orman kedisi, ormanlarda yaşayan, zor yaşam koşullarında hayatta kalabilen kedi türleridir. Orman kedisi, görünüm itibari ile diğer kediler ile aynıdır. Zorlu hayat şartlarına uyum sağlayabilmiş olan bu kediler zaman ile Orman kedisi, ormanlarda yaşayan, zor yaşam koşullarında hayatta kalabilen kedi türleridir. Orman kedisi, görünüm itibari ile diğer kediler ile aynıdır. Zorlu hayat şartlarına uyum sağlayabilmiş olan bu kediler zaman ile tırmanma ve avcılık özelliklerini üstün bir şekilde geliştirmişlerdir. Diğer kedi cinslerinin sudan çekinmesine karşılık orman kedileri sudan çekinmezler. Doğal hallerinde göllerden balık yakalamayı severler. Orman kedileri yaklaşık 7 ile 9 kiloya kadar ulaşabilmesine karşın güçlü kas yapılarıyla ve uzun tırnaklarıyla dikkat çekmektedirler. 

  Orman kedisi fiziki özellikleri;

  Orman kedisi, fiziksel olarak büyük ve üçgen bir kafa yapısına sahiptir. Çeneleri büyük ve dolgun yanakları vardır. Kulakları dik, uzun ve sivridir ve aynı zamanda kulaklarının içi tüyler ile kaplıdır. Uzun ve çarpıcı bıyıklara sahip olan bu kedilerin gözleri badem şeklinde ve geniştir. Kuyrukları sürekli olarak dik, uzun tüylü ve kalın olmaktadır. Bu kedilerin kuyruk boyu hemen hemen gövdeleri kadardır diyebiliriz. 

  Orman kedisi yavruları yaklaşık 3 ile 4 aylık iken tüyleri uzamaya başlamaktadır. Bu kedilerin patileri normal kedi cinslerine kıyasla 2 kat daha fazla büyüktür. Orman kedisi cinsi korkusuz olması ile bilinmektedir ve bazen kendisinden çok daha büyük hayvanı kovaladığı görülmüştür. Bu kediler avcı kimliklerinden asla vazgeçmezler. İnsanlara karşı sevgi dolu, tatlı bir kedi cinsidir. Bir kere benimsediklerinde ailesiyle yakın bağ kurarlar. Bundan dolayı da çok iyi bir arkadaş olurlar. Kendi bölgelerini koruma iç güdüleri ile hareket ederler. Eğer bir orman kedisi beslemek istiyorsanız, çok geniş bir bahçesi olan evler bu kediler için idealdir. Engebeli ve büyük bir bahçede doğal ortamında olduğu gibi rahat hissederler ve mutlu olurlar. Orman kedilerinin zeka gerektiren aktiviteleri kolaylıkla öğrenebildiği görülmektedir. Sahiplerinin verdiği komutları da kısa zamanda öğrenip uyguladıkları da bilinmektedir.
  ]]>
  Mangrov Ormanları https://www.orman.gen.tr/mangrov-ormanlari.html Thu, 22 Nov 2018 16:15:29 +0000 Mangrov ormanları gelgit olaylarının yaşandığı bölgelerden yetişmekte olan ağaç topluluklarına verilen isimdir. Okyanus kıyılarında yetişen ağaç ve bitki grupları bu ormanlar içerisinden yer almaktadır. Bu ormanlar ol Mangrov ormanları gelgit olaylarının yaşandığı bölgelerden yetişmekte olan ağaç topluluklarına verilen isimdir. Okyanus kıyılarında yetişen ağaç ve bitki grupları bu ormanlar içerisinden yer almaktadır. Bu ormanlar oldukça tuzlu bir yapıya sahiptir. Ormanların içerisinde yaşayan canlılar çevresel şartlara uygun bir şekilde yaratılmıştır. Ağaçların üzerinde tuzun dışarı atılabilmesi için tuz bezleri yer almaktadır. Diğer orman türleri arasında farklı özellikleri bulunan tek orman tipidir. Ayrıca bu ormanlarda yer alan ağaçla güçlü bir yapıya sahiptirler. 

Mangrov ormanları özellikleri
 • Okyanus kıyılarında gelgit olaylarının görüldüğü yerlerde bulunun orman türüdür. 
 • İçerisinde gelgit olayından dolayı yüksek miktarda bulunmakta olan tuz miktarına karşı uyum sağlamış olan bitkiler ve ağaçlar bulunmaktadır. 
 • Mangrov ormanları içerisinde bulunan ağaçlar gelgit olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ağacın kökleri çok derine inmekte ve geniş bir alana yayılmaktadır. 
 • Bu ormanlar en fazla Güney Doğu Asya' da yer almaktadır. 
 • Çok fazla türde canlı barındırma özelliğine sahip olan bu ormanlar verimli toprak örtüsüne sahiptir. 
 • Bu ormanlarda yer alan ağaçların boyları yaklaşık olarak altı ile on bir metre arasında değişiklik göstermektedir. Ağaçlar parlar ve renkli bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra kökleri yerden yükselebilen ve solunum yapabilen bir özelliktedir. Bu ağaçların kökleri su altına bulunduğundan çeşitli deniz hayvanları için barınak haline gelmiştir. 
 • Bunun yanı sıra bu ağaçlar çeşitli balıkların yumurta bırakma alanı olarak tercih edilmektedir Gelgit olayından dolayı gövdesine kadar suya bata ağaçlar balıkların yavrulamak için tercih ettiği noktalar arasından yer almaktadır. Bölgede yer alan balık miktarını arttırma da bu ağaçların faydalı oldukça fazladır. 
 • Mangrov ormanlarının görülmekte olduğu bir diğer bölge ise Doğa Afrika' dır. Bu bölgede yer alan orman içerisinde kırk beş kelebek türü, beş kuş türü, dört memeli türü ve yirmi yedi sürüngen türü bulunmaktadır. Dünya da yer alan ormanlar arasında içerisinde bu türde canlı barındıran tek tür olan bu ormanlar zengin bir ekosistem teşkil etmektedir. 
 • Suda yaşayan orman olarak da bilinen mangrov ormanları yengeç ve oğlak dönenceleri arasından yer almaktadır. Yeryüzünde yaklaşık olarak on milyon hektar içerisinde yer almaktadır. 
 • Bunun yanı sıra bu ormanlarda yer alan ağaçların filizlenmesi de diğer ağaç türlerine göre farklılık göstermektedir. Ağaç tohumları toprağa düşmeden ağaç üzerinde filizlenmektedir. Filizlerin kök oluşumu meydana geldikten sonra köklerini çamurlu tabana yerleştiriyor ve gelişimini devam ettiriyor.
 • Ayrıca bu ormanlardan elde edilmekte olan keresteler oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. İnşaatların genelinde bu ormanlarda yer alan ağaçlardan keresteler elde edilmektedir. Suda çürümeyen bu keresteler her türlü koşullara karşı oldukça dayanıklı bir özellik göstermektedir.
Dünya genelinde koruma altına alınan bu ormanlar diğer orman  türlerine göre oldukça farklı bir özellik göstermektedir. Ekonomik bakımdan da oldukça zengin bir yapıya sahip olan bu ormanlar bir çok ülkenin ilgisini üzerine çekmektedir. 
]]>
Kulaklı Orman Baykuşu https://www.orman.gen.tr/kulakli-orman-baykusu.html Fri, 23 Nov 2018 12:10:24 +0000 Kulaklı Orman Baykuşu, Bu hayvan türü doğada yaşam lanı kısıtlı bir tür olduğu için zor bulunmaktadır. Bulunduğu anda değeri oldukça yüksektir. Satışa sunulur ise çok para kazanılır. Ayrıca çok değerli olduğu kadar Kulaklı Orman Baykuşu, Bu hayvan türü doğada yaşam lanı kısıtlı bir tür olduğu için zor bulunmaktadır. Bulunduğu anda değeri oldukça yüksektir. Satışa sunulur ise çok para kazanılır. Ayrıca çok değerli olduğu kadar çok da pahalıdır. Almak isteyenlerin bir miktar birikmiş paraları olması lazım. Kulaklı orman baykuşu normal baykuşlara benziyor. Ama tek farkı kulaklı olması ve ince bir ses tonu ile ötmesi. Bu hayvan sabahları uyur akşamları uyanık olur. Sinirlendiği zaman kulaklarını dikleştirir. Kaşlarının ortasında V harfi ortaya çıkar. Bu yüzden kulaklı orman baykuşunu sinirlendirmemek gerekiyor. Aksi takdirde size zarar verme ihtimali olabilir. Normal baykuşlara göre daha büyük ve sıra dışı bir hayvan türüdür. Her yerde bulunan bir hayvan türü de değil. Çünkü nesli tükenmekte olan bir canlıdır. 

Kulaklı Orman Baykuşu Ne İle Beslenir 

Bu hayvanlar daha çok böcek, kara hayvanları ile beslenirler. Bazıları ise yiyecek bulamayınca küçük kuşları yiyebilirler. Ama en çok yani olması gerektiği gibi kara böcekleri yiyerek yaşamlarını sürdürüyorlar. Kıvrak burunları sayesinde avlanmaları kolaydır. Kendilerine yemek ararken zorluk çekmeden avlanabilirler. Bazende yaşadıkları ağacın üzerindeki meyve veya sebzeleri de tüketebiliyorlar. Ayrıca kulaklı orman baykuşu kendini aç bırakacak bir hayvan değildir. Her şeyi yapar yine de aç kalmaz. Aynı zamanda çevresindeki canlıları avlayarak karınlarını doyurabilir. Sürüngen canlıları da yiyebilir. Bu yüzden baykuşlar çok sinsi ve tehlikelidir. Kendinizi ondan korumanız gerekiyor. 

Kulaklı Orman Baykuşu Evde Beslenir Mi 

Bu canlıyı evde beslemek çok zordur. Çünkü kulaklı orman baykuşu yırtıcı bir hayvandır. Bu yüzden fikir bakımından yanlış bir düşüncedir. Ayrıca evde beslendiği zaman serbest bırakılması gerekiyor. Serbest kaldığı zaman da insanlara zarar verme ihtimali olabilir. Bu nedenle kimsenin evde kulaklı orman baykuşu beslemesi pekte iyi olmaz. Çünkü ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yırtıcı bir hayvan türü olduğu için. Ayrıca evde beslerseniz bu canlıyı nasıl besleyeceğiniz konusunda ne yapabilirsiniz. O yüzden evde beslenmesi zor olan hayvanları beslemek istemeyin. Çünkü bu hem sizin için hem de hayvan için kötü olacaktır. Canlıya zarar vererek onun ölümüne sebep olabilirsiniz. 
]]>
Karadeniz Ormanları https://www.orman.gen.tr/karadeniz-ormanlari.html Fri, 23 Nov 2018 18:52:39 +0000 Karadeniz ormanları, bir arada bulunan ve boyları 2 metreyi geçen ağaç topluluklarının oluşturduğu bitki örtüsüne orman denir. Türkiye'de en çok ormanlık alan Karadeniz bölgesinde bulunur. Karadeniz ormanları bölgesini Karadeniz ormanları, bir arada bulunan ve boyları 2 metreyi geçen ağaç topluluklarının oluşturduğu bitki örtüsüne orman denir. Türkiye'de en çok ormanlık alan Karadeniz bölgesinde bulunur. Karadeniz ormanları bölgesinin iklim tipine uygun olarak çok sık ve gürdür. Yani Karadeniz bölgesi ormanlık alanlara uygun bir yapıya sahiptir. Ormanlar geniş yapraklı ve iğne yapraklı ormanlar olarak ikiye ayrılırlar. Karadeniz ormanları içerisinde iki tip ormanları görmekte mümkündür.
Ormanlar, sıcaklığı en fazla ay ortalamasında 10 derece ve üstünde olan aynı zamanda 400 mm den fazla yağış alabilen bölgelerde rahatlıkla yetişebilirler.

Karadeniz ormanları, görüntü itibarıyla alçaktan yükseğe doğru kaplı bir tabaka halinde bulunurlar. İki farklı orman türüne rastlanan bu bölgede geniş yapraklı ormanlar bölgenin kıyısında doğru uzanan nemli yerlerde bulunurlar. Daha ılıman yerlerde yetişirler. İğne yapraklı ormanlar ise Karadeniz bölgesinin dağlarının yüksekliklerinde nemli fakat soğuk bölgelerde bulunurlar. Karadeniz ormanları, bölgesinin uygunluğu yönünden dolayı çok çeşit ağaç tipine sahiptir. Ülkemizde bulunan bitki türlerinin hemen hemen yarısını Karadeniz ormanlarında görmek mümkündür. Bol yağış alan bir bölge olduğu için orman ve bir çok bitki türünün yetişmesine yatkın bir bölgedir. Aynı zamanda Karadeniz ormanları oldukça sık ve gür ağaçlara sahiptir. Bu bölgenin ormanlarında 6.000 çeşiti bulacak farklı bitki türü görmek mümkündür.

Karadeniz ormanları ve özellikleri nelerdir
 • İğne yapraklı ormanlar, karadeniz ormanlarının iğne yapraklı türleri iki kısıma ayrılır. Dağların yüksek kesimlerinde görülürler. İğne yapraklı bu ormanların bir kısmını Ordu'nun batısında sarıçam, köknar ve karaçam oluşturur. İkinci kısmını ise Karadeniz bölgesindeki ladinler oluşturur. Karadeniz bölgesi yazın sisli yağışlar yaşar. Ormanlarıda yazın sisli ortamlar oluşturur. Karadeniz ormanlarının Bolu, Ilgaz, Kaçkar ve Köroğlu dağlarının güney yamaçlarındaki ormanları güneşi seven sarıçam ormanalarıdır. Bu yüzden Karadeniz ormanları bazı bölgelerde orman bitki örtüsünde değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda alçak olukların tabanlarında Kızılçam ormanları hakimdir.
 • Geniş yapraklı ormanlar, bu orman bünyesinde kestane, gürgen, ıhlamur, kayın, karaağaç, dişbudak, kızılağaç ve meşe gibi ağaç türleri bulunur. Kış mevsiminde bu ağaçlar yapraklarını dökerler. Bu ormanlar Karadeniz bölgesinin batısındaki Yıldız dağlarından başlayarak, doğudaki Gürcistan sınırına kadar ulaşırlar. Ormandaki ağaçlar bazen tek bazende toplu halde bulunabilirler. Kızılağaç türleri daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde yaygındır. Karadeniz ormanlarının kayın türleri kereste ve mobilyacılık alanında kullanılır.
 • Geniş yapraklı tropikal ormanlar, bu ormanlarda orman gülü sıklıkla görülür. Nadiren ant ağaçları görmek mümkündür. Karadeniz bölgesinin Yenice çevresi bu ormanları korumak için tabiatı koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Bu ormanlarda fındık ağaçlarıda yetişmektedir.
 • Karışık ormanlar, karadeniz ormanlarının karışık ormanlarında sarıcam,köknar, iğne ve kayın gibi ağaçlar bulunur. Bu ormanlar Orta ve Doğu Karadeniz bölümlerinin kuzey yamaçlarında yer alır. 
]]>
Orman Horozu https://www.orman.gen.tr/orman-horozu.html Sat, 24 Nov 2018 01:12:31 +0000 Orman Horozu: Orman tavuğugiller familyasından, siyah tüylü kuş türüne verilen isimdir. Orman horozu, keklik, Sülün ve bıldırcınların yakın akrabalarıdır. İri yapıları ile kısa süreli uçuş yapabilen av hayvanlar Orman Horozu: Orman tavuğugiller familyasından, siyah tüylü kuş türüne verilen isimdir. Orman horozu, keklik, Sülün ve bıldırcınların yakın akrabalarıdır. İri yapıları ile kısa süreli uçuş yapabilen av hayvanlarıdır. Avrupa ve Asya da, Kafkasya’ daki dağlarda ve Türkiye de ise Rize ve Artvin in yüksek kesimlerinde yaşar. Bu bölgelere özgünlüğü ile dünyanın başka hiçbir bölgesinde olmaması nedeniyle, çok değerli olan ve gelecek nesillere miras bırakılması gerekli bir doğa ve kültür emanetidir. 

Orman Horozu Özellikleri: 

Bu kuşların gagası kalın ve küt, bacak ve kanatları kısa, yuvarlak olup, bacak ve burun delikleri tüyle örtülüdür. Orman Horozunun kuyrukları geniş ve uzun (86 cm), göğsü parlak, yeşil siyah parıltılıdır. Gözlerinin üzerinde kırmızı ve parlak bir deri parçası vardır. Bu tür kuşların dişilerinin kahverengi ile beyaz tüylerinin üzerinde benekler ve çizgilerle bezeler vardır.  Dişileri biraz daha çalıhorozu dişisine benzer yapıdadır. Baş kısımları küçük ve tüyle kaplıdır. Gözünün üzerinde ise çizgi halinde tüysüz bir bölüm bulunur. 
Orman horozu erkeğinin ağırlığı: 1100-1500 gram arasında değişirken  dişisi ise, 700-850 gram gelir.

Bu türün üyeleri soğuk yerlerde yaşamaya uyum sağlamışlardır. Alp dağlarının 2500 metre yüksekliğine kadar uyum sağlamış, ancak genel olarak ibreli ormanlık alanlar ile doğa örtüsü daha zengin olan dağlık alanlarda tohum, tomurcuk, üzümsü bitkiler ve böcek yiyerek yaşarlar.

Orman Horozu Biyolojisi: 

Orman horozu Yuvasını toprağa yapar. Erkek orman horozunun aynı üreme döneminde birden fazla eşi olabilir. Üreme dönemlerinde lek denilen gruplar meydana getiriler. Dişi kuşlar yuvasına sarımsı desenleri olan 10 kadar yumurta bırakır. 
Orman Horozu kuşları çok eşli bir karaktere sahiptirler. Bu familya üyelerinin erkekleri, dişilerini etkilemek amacıyla, birbirlerine karşı üstünlük sağlamaya çalışırlar. Lek grupları, çoğu zaman güney yamaçlarda kar kaplı ya da çayırlık alanlarda oluşur. Bu alanlarda, erkekler, kanatlarından çıkardıkları ince bir ıslık sesi ile çiftleşme danslarını yapar ve beyaz olan kanat altlarını açarak tüm güzellikleriyle hünerlerini ortaya korlar. Erkeklerin bazıları ise göğüslerini ve göğüs tüylerini kabartarak, kuyrukları havada olacak şekilde paralel koşu yaparlar. Bu kuşların lek zamanları Genel olarak Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında iken,  bazı bireyler ise sonbaharda da bu kurları sürdürmeye devam edebilirler. 


Orman horozunun dişileri kuluçkaya tek başlarına yatar. Bunlar yuvayı yoğun bitki örtüsünün altına yapar. Bu kuşlar bilhassa, ormangülü ve ardıç gibi odunsu olan kısa çalıları tercih ederler ancak, ot yüksekliği uygun olan alpin çayırlara da yuva yapabilirler. Kuluçka dönemi 20-25 gün olan bu kuşların palaz olanları 10-15 günlük iken uçuş yaparlar, iki ay sonra erişkin hale gelerek, büyüklüğe ulaşırlar. 

]]>
Orman https://www.orman.gen.tr/orman.html Sat, 24 Nov 2018 16:45:23 +0000 Orman, Tüm canlıların oksijen ihtiyacını karşılayan geniş bir alanda ağaçlarla kaplı yaşam kümesidir. Bu toplumun büyük elemanı ağaçlardır. Ağaçların altlarında ise orman altı örtüsü olarak tabir edilen örtü Orman, Tüm canlıların oksijen ihtiyacını karşılayan geniş bir alanda ağaçlarla kaplı yaşam kümesidir. Bu toplumun büyük elemanı ağaçlardır. Ağaçların altlarında ise orman altı örtüsü olarak tabir edilen örtü içerisinde çalılar, otsu bitkiler, mantarlar mikro organizmalar bulunmaktadır. Ayrıca binlerce çeşit hayvan da ormanı yaşam alanı olarak kullanmaktadır.

Orman: Yeryüzünde karalarının yaklaşık olarak % 30'luk bir bölümünü kaplamaktadır. Ormanlar bulundukları iklime uygun çeşitlilik gösterir. Her orman kuşağının belli özellikleri ve ağaç çeşitleri vardır.

Orman Çeşitleri

Ekvatoral Yağmur Ormanı: Yüksek sıcaklık ve rutubetin bulunduğu kuşakta ortaya çıkmıştır. Nem ve yüksek sıcaklığın verdiği büyüme ve gelişme imkanıyla ağaçla hızlı bir biçimde büyür ve yayılma eğilimi ortaya koyar. Bu ormanlarda ağaçların büyüme ve gelişiminin hızlı olması yıllık sıcaklık ortalamasının 20 ile 30 °C aralığında en soğuk döneminde 18 °C'nin altına düşmemesi gereklidir. Yıllık yağış miktarının da 2000 mm'yi geçmesi gereklidir. Bu ortalamaların yakalandığı bölgelerde ekvatoral yağmur ormanları yer almaktadır. Hindistan, Endonezya, Amazon kıyıları gibi yerler bu tip ormanların oluştuğu alanlardır.

Ağaçlarının büyük bir kısmı daima yapraklıdır. Bu ağaçların güneşe doğru yükseldikleri için gövdeleri şekil bakımından düzensizdir, dallanmaları aralıklıdır ve tepeleri de zayıftır. Bu ağaçların üzerinde çeşitli otsu bitkiler yetişir, sarmaşıklarda gövdelerini sararlar. Bu ormanlar kendi içinde dört kısımda incelenir:
 • Mangrov ormanları
 • Muson ormanları
 • Tropik iğne yapraklı
 • tayga ormanları
Kış Ormanı: Tropikal iklimin görüldüğü yerlerde oluşan bu orman tipinin ön büyük özelliği yazları sıcak ve kurak geçtiği için yapraklarını ilkbahardan itibaren döker, sonbahardan itibaren de açarlar. Kışları yapraklı olmalarından dolayı da kış ormanı adı verilmektedir. Genellikle ağaçlar kısa boyludur, büyüme ve gelişmeleri çok yavaştır. Bu ağaçlar, ekmek ağacı, maymun ve şemsiye akasyalarıdır. Bu orman tipleri Güney Amerika, Hindistan ve Afrika sahillerine görülür.

Yaz Ormanı: Kış mevsimi ile yaz mevsiminin sıcaklık farklarının yüksek olduğu kışların serin yazların ise sıcak olduğu özellikle kuzey yarım kürede görülen ormanlardır. Yapraklı ağaçlar yapraklarını sonbaharla birlikte döker, ilkbaharla birlikte yaprak açarlar. Bu ormanların tipik ağaçları ise gürgen, ıhlamur, kayın, meşe, kestane, karaağaç, huş, akçaağaç gibi ağaçlardır.

Sert Yapraklı Orman: Yaz mevsimi sıcak ve yağılar ise son derece az, kış mevsimi ise ılıman ve yağışların bol olduğu yerlerde görülür. Ağaçlar her daim yapraklıdır. Yaprakları dökülmediği için oldukça serttir ve kış mevsiminde bile fotosentez gerçekleşmektedir. Şili, Kaliforniya ve Akdeniz sahillerinde görülmektedir. Bu ormanların tipik ağaçları ise kızılçam, Halep çamı, fıstık çamı mantar meşesi, pırnal meşe, kermes meşesi, defne ve yabani zeytindir.

İğne Yapraklı Orman: Sedir, katran, ladin, göknar, çam, ardıç, servi, arakorya gibi ağaçların bulunduğu ibreli ya da iğne yapraklı adı verilen türlerin hakim olduğu orman tipidir. Kışları oldukça soğuk olduğu, yazlarında nispeten sıcak olduğu iklimlerde yetişmektedirler. Ağaçların gövdeleri düz ve dalları oldukça azdır.

Ormanın Faydaları: 

Dünyadaki tüm canlıların oksijen kaynağıdır. İnsanlar ilk zamanlardan beri ormandan beslenmek, ısınmak, eşya, araç ve gereç yapmak için yararlanmaktadırlar. Günümüzde de birçok insanın geçim kaynağıdır. Gelişen endüstrinin neredeyse yarısından fazlasına ham madde sağlamaktadır. Keresteden kozmetiğe kadar birçok alanda orman ürünleri kullanılmaktadır.

Ekolojik denge açısından ormanlar endüstriyel kullanım için tehlikeli bir]]> Bataklık Ormanları https://www.orman.gen.tr/bataklik-ormanlari.html Sun, 25 Nov 2018 07:42:04 +0000 Bataklık Ormanları; Tropikal bölgelerde ve Amazon bölgesinde bataklık ormanları oldukça fazla görülmektedir. Çoğunlukla bataklık ormanlarında yetişen ağaç ve çalı türlerinin meyvesi bulunmamaktadır. Ancak bataklık ormanlar Bataklık Ormanları; Tropikal bölgelerde ve Amazon bölgesinde bataklık ormanları oldukça fazla görülmektedir. Çoğunlukla bataklık ormanlarında yetişen ağaç ve çalı türlerinin meyvesi bulunmamaktadır. Ancak bataklık ormanlarında yetişen kimi ağaç türlerinin yemiş ve meyvelerinin bulunduğu bilinmektedir. Amazon bölgesinde bulunan bataklık ormanları incelendiğinde sürekli yağışlardan dolayı toprak yapısı gevşek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir cisim bataklığa düşesi halinde içine doğru gömüldüğü sıklıkla gözlemlenmiştir. Bataklık ormanlarının toprak yapısına bakıldığında sürekli yağış almasından dolayı mil halinde bulunup toprak yapısında zengin mineraller bulunmaktadır. Ancak insanların tarımsal alarak kullanmalarının imkanları bulunmamaktadır. Bataklık ormanlarında çoğunlukla böcek tarzı hayvan türleri yaşamlarını ağaç ve çalı köklerinde devam ettirmektedir. Bunun yanı sıra bir çok kuş türü saldırıdan uzak olduğundan dolayı bu bölgede yaşamını devam ettirmektedir. 

Bataklı Ormanları ve Yetişen Bitki Türleri

Bataklık ormanlarında yetişen bitki türleri incelenmesi halinde sürekli yağış isteyen bitkiler bu bölgede yetiştirilmektedir. Bataklık ormanları içerisinde sürekli yeşil kalan bitki türleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bu bitkiler toprak ve bataklığın derinliklerine kadar kök saldığından dolayı burada büyür ve çoğalırlar. Bataklık ormanları içerisinde karaçam, tayga ve diş budak gibi yaprak dökmeyen ağaç türleri yetişmektedir. Bununla birlikte toprağın verimli olması nedenlerine bağlı olarak bataklık üzerinde su menekşesi ve göl soğanı oldukça fazla yetiştirilmektedir. 

Bataklık Ormanlarının Genel Özellikleri
 • Çoğunlukla Tropikal bölgelerde gözlemlenmektedir.
 • Sürekli yağış almakla birlikte mineralli toprak yapısına sahiptir.
 • Bataklık ormanları içerisinde yetişen ağaç türleri bataklık dibine kadar kökleri inmektedir.
 • Sürekli yağış aldığından dolayı geniş yapraklı ağaç türleri bulunmaktadır.
 • Üzerinde bir çok canlı türü barındırmaktadır. 
 • Yılın 12 ayı'da sürekli yağış almaktadır. 
 • Bitki türleri sürekli olarak canlılık özelliği göstermekte ve yeşildir.
]]>
Türkiye Ormanları https://www.orman.gen.tr/turkiye-ormanlari.html Sun, 25 Nov 2018 14:51:25 +0000 Türkiye Ormanları, Orman, bir sürü ağacın bir araya gelerek geniş bir alanı kaplamasına denir. Ve ülkemizde ormanların yüz ölçümü küçümsenmeyecek kadar geniş bir paya sahiptir. Türkiye ormanları genel olarak kıyı bölg Türkiye Ormanları, Orman, bir sürü ağacın bir araya gelerek geniş bir alanı kaplamasına denir. Ve ülkemizde ormanların yüz ölçümü küçümsenmeyecek kadar geniş bir paya sahiptir. Türkiye ormanları genel olarak kıyı bölgelerinde daha geniş bir alana sahiptir. Rakamsal olarak baktığımızda bölge oranları;
 • Karadeniz bölgesinde yüzde yirmi beş
 • Akdeniz bölgesinde yüzde yirmi dört
 • Ege bölgesinde  yüzde on yedi
 • Marmara bölgesinde yüzde on üç
 • Doğu Anadolu bölgesinde on bir
 • İç Anadolu bölgesinde yüzde yedi
 • Güney Doğu Anadolu bölgesinde yüzde üç
Oranında ormanlık alan bulunur. Türkiye ormanlarının en çok olduğu şehirler sırasıyla; Antalya, Kastamonu, Muğla ve Mersindir. Türkiye ormanları genelde iğne yapraklı ve geniş yapraklı ormanlar diye iki bölüme ayrılır. 

Türkiye ormanları arasındaki payı en çok olan ağaç Meşedir. Çünkü meşe her türlü iklim kuşağına kolaylıkla uyum sağlar. Kızılçamda Akdeniz Bölgesi' nde en fazla görünen ağaç türüdür. Türkiye ormanlarının en çok kıyı bölgelerinde görülmesinin sebebi yağış ve nemin yeteri kadar olmasından kaynaklanır.

Türkiye Ormanları Nelerdir
 • Karadeniz Ormanları; Karadeniz bölgesinde genelde geniş yapraklı, karma ve iğne yapraklı ormanlar bulunur. Karadeniz bölgesinde bitki türleri çok çeşitlidir sebebi iklim elverişlidir.
 • Batı Anadolu Ormanları; Yükselti ve bakının etkisi ile üç farklı orman türü bulunur. Bunlar, Kızılçam ormanları, karaçam ormanları, meşe ormanları ve kayın ormanlar vardır.
 • Akdeniz Ormanları; Akdeniz kıyı kuşağı ormanları, Akdeniz dağ kuşağı ormanları, karaçam ormanları, meşe ormanları bulunur.
 • Doğu ve İç Anadolu Ormanları ;  Bu bölgelerimizde de meşe ormanlarına rastlamak mümkündür.
]]>
Florya Ormanı https://www.orman.gen.tr/florya-ormani.html Mon, 26 Nov 2018 02:06:21 +0000 Florya Ormanı, İstanbul'da yer alan florya ormanı Türkiye'nin gezilebilecek ormanlarının başında gelmektedir. İnsanların aileleriyle birlikte keyifli günler geçirebileceği bu orman doğal görüntüsünü halen muhafaza Florya Ormanı, İstanbul'da yer alan florya ormanı Türkiye'nin gezilebilecek ormanlarının başında gelmektedir. İnsanların aileleriyle birlikte keyifli günler geçirebileceği bu orman doğal görüntüsünü halen muhafaza etmektedir. Bu orman aynı zamanda da ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de adını almaktadır. Yani İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yer alan bu florya ormanı aynı zamanda florya Atatürk ormanı olarak da anılmaktadır. Aileleriyle birlikte gelen kimselerin piknik yapabileceği geniş ve ferah alanlarının bulunmasının yanı sıra çocuklarını da emanet edebilecekleri oldukça güzel çocuk parkları bulunmaktadır. Tamamen doğal yapısını koruyan bu orman ziyaretçilerinin arabayla dahi yaklaşmalarını engellemektedir. Zira yaşanabilecek çevre kirliliğini önlemek amacıyla İstanbul Bakırköy Belediyesi tarafından orman içerisine araba park edilmesi yasaklanmıştır. Bu durum yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi florya ormanı için doğal yapısını koruması açısından alınmış bir tedbir olup uzun yıllar boyunca güzelliğinin korunması sağlanmıştır.

Şehir Hayatından Kaçmak İsteyenlerin Uğrak Yeri

Park sorunu haricinde oldukça temiz tutulan bu orman ziyaretçileri için bulunmaz bir kaçış mekanı yaratmaktadır. Özellikle de şehir hayatından bunalan misafirlerin uğrak mekanları arasında florya ormanı sayılabilir. Geniş bir yeşillik alanı bulunan bu ormanda insanların rahat etmeleri amacıyla birçok şey düşünülmüştür. Özellikle de engelli araçların rahatlıkla hareket edebilecekleri alanların ve yolların da mevcut olduğunu söyleyebiliriz. 7'den 77'ye herkesin uğrak mekanları arasında yer alan bu orman yıl içerisinde birçok misafiri ağırlamaktadır. Özellikle de haftasonu misafirlerin en çok tercih ettiği yerler arasında sayabiliriz. 

Florya Ormanı aynı zamanda da yürüyüş ve spor yapmak isteyen kimselerin de sık sık uğradıkları yerler arasında yer almaktadır. Çocuk parklarının yanı sıra spor yapmak amacıyla belediyenin halka açmış olduğu spor yerleri bulunmaktadır. Bununla birlikte bisiklet sürücüleri de bu ormanda unutulmamıştır. Onlar için de bisiklet yolu tahsis edilmiştir. Büyüklük bakımından bir şehir merkezini andırmayan florya ormanı aynı zamanda da nefis bir kokuya sahiptir. Özellikle de nefes alma sorunu olan bireylerin ziyaret etmeleri gereken ormanları başında gelmektedir. Bu ormanın hava oldukça temiz olup şehir hayatından uzakta bir zaman geçirmeniz açısında oldukça hassas ve anlamlı bir bölgedir.

Florya Ormanı Ulaşımı 

Her türlü ihtiyacınızı gidermeniz amacıyla içerisinde yer alan çeşmeler, piknik malzemelerinin satıldığı kısımlarının bulunması bakımından florya ormanı birçok ihtiyacınızı gidermeniz için tasarlanmıştır. Son olarak bu değerli ormana ulaşım açısından nasıl gidileceğinden bahsedelim. Otobüs ile gitmek isteyenler için Florya ile Taksim arasında bulunan 73T ya da Florya ile Bakırköy arasında hizmet veren 75T dolmuşlarına binerek ulaşabilirsiniz. Arabayla ise Sahil yolu üzerinden Florya tabelalarını takip ederek Atatürk Florya ormanı alanına rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. 

]]>
Ankara Ormanları https://www.orman.gen.tr/ankara-ormanlari.html Mon, 26 Nov 2018 16:19:29 +0000 Ankara ormanları, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi oldukça değer verilen bölgelerden biridir. Eşsiz güzellikleri ve kuş cıvıltıları ile herkesin hafta sonu uğradığı mekan olmaktadırlar adeta. Yeşilliği ve birazda se Ankara ormanları, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi oldukça değer verilen bölgelerden biridir. Eşsiz güzellikleri ve kuş cıvıltıları ile herkesin hafta sonu uğradığı mekan olmaktadırlar adeta. Yeşilliği ve birazda sessizliği sevenler için tam uygun olan mekandır Ankara'nın ormanları. Oldukça fazla sayıda ormana sahiptir Ankara. Ankara'da bulunan ormanların ağaçları genellikle karaçam, sarıçam ve göknardır. Bunların %17'si karaçam, %16.6'sı sarıçam, %15'i göknar ve geriye kalan %51.4'ü de geriye kalan ağaçlardan( Kızılçam, fıstıkçamı, kayın,meşe vb.) meydana gelmektedir. 

Ankara ormanları
 • Bayındır barajı: Ankara'ya 12 km uzaklıkta olan bu yer, Ankara-Samsun yolu üzerinde bulunmaktadır. İçerisinde yüzme havuzu da bulunan bu yerde tabiat oldukça güzeldir. Bol ağaçlardan, kuşlardan ve böceklerden oluşan bu yer, turistlerinde oldukça dikkatini çekmektedir. Bölgeye otobüs ve minibüslerle ulaşım mevcuttur. 
 • Mogan gölü: Ankara'nın 20 km ilerisinde bulunan bu yer Eymir gölünü de içine almaktadır. Mogan, endemik bir bitki türüne sahip oluşundan dolayı dikkatleri üzerine çekmektedir. Yanardöner çiçeği olarak bilinen bu bitki, dünyada bir tek bu gölün çevresinde yetişmektedir. "Gölbaşı sevgi çiçeği" olarak da bilinmektedir. 
 • Eymir gölü: Doğal güzelliği ile büyüleyen bu ormanda piknik yapabilmek de mümkündür. Arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'ne aittir.  Ankara'da denizi aratmayan birkaç yerden sadece biridir. Toplu taşıma araçları ile ulaşım oldukça kolaydır. 
 • Soğuksu Milli Parkı: Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan bu ormanlık alan Ankara'ya 80 km uzaklıktadır. Oldukça büyük bir ormanlık alana sahiptir. İçerisinde oyun ve piknik alanları mevcuttur. 1959 yılında Milli Park olarak tesis edilen bu yer, Ankara'da faaliyet gösteren izci grupların tercihi olmaktadır. İçerisinde otel ve pansiyon bulunan bu ormanlık alan, turistlerin ilgi odağıdır. 
 • Kuğulu park: Ankara'nın kuğuları ile meşhur olan bu yer herkesin olmakla birlikte özellikle çocukların ilgisini çekmektedir. İçerisinde barındırdığı kuğular ile ağaçlık alanlar eşsiz bir görünüm kazandırmaktadır Ankara'ya. 
 • Gölbaşı: Doğal bir göle sahip olan bu bölge, hafta sonu kafa dinlemek için uğranılması gereken yerlerden biridir. Piknik ve park alanı da bulunan bu bölgede ormanda bulunmaktadır. İsmini bulunduğu ilçeden alan bu yer, Konya Yolu üzerinde ve Ankara'ya 25 km uzaklıktadır. Gölbaşı'nda Kırşehir yönüne doğru gidildiğinde Beynam ormanlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Aynı zamanda Beynam, Ankara'ya en yakın orman olmakla dikkatleri çekmektedir. 
 • Atatürk Orman Çiftliği: 1925 yılında Atatürk tarafından kurulan bu ormanlık alan, Türk tarımına öncülük eden bir çiftlik olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda Ankara'nın en büyük yeşil alanı olma özelliğine de sahiptir. Ülkenin en büyük hayvanat bahçesine sahip oluşu da oldukça dikkat çekicidir. 
 • Elmadağ: Ankara'ya 18 km uzaklıkta olan bu yer, denizden 1855 m yüksekliktedir ve aynı zamanda kış sporlarının merkezidir. Dağda kayak merkezi, otel ve restoranlar mevcuttur. Ankara ormanları arasında en etkileyici olanlarından sadece biridir. 
]]>
Yağmur Ormanları https://www.orman.gen.tr/yagmur-ormanlari.html Mon, 26 Nov 2018 17:36:32 +0000 Yağmur ormanları, dünya üzerinde en fazla ekvator çevresinde olur. Bu alanlar diğerlerine göre bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından daha zengindir. Yoğun ve nemli bir ortama sahip olan yağmur ormanları arasında Afrika, Güney Yağmur ormanları, dünya üzerinde en fazla ekvator çevresinde olur. Bu alanlar diğerlerine göre bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından daha zengindir. Yoğun ve nemli bir ortama sahip olan yağmur ormanları arasında Afrika, Güney Amerika, Güneydoğu Asya bölgesinde bulunanlar dünyadaki en büyük tropikal yağmur ormanları olarak bilinir.

Yağmur ormanları türleri

Tropikal yağmur ormanları: Bu ormanlar dünyada % 6 kadar yer kaplasalar bile, dünya üzerindeki hayvan ve bitki türlerinin çoğunluğu bu ormanlarda yaşar. Her yer çiçeklerle, meyve ağaçlarıyla doludur. Bu ormanlarda yaşayan maymunlar, kuşlar, yılanlar, antiloplar, yarasalar, böcekler gibi tüm hayvan türleri açlık çekmeden yaşar. Ağaçlar genellikle hayvanların barınakları gibidir. Çünkü buradaki hayvanların çoğu ağaçlarda yaşama uyumu sağlamıştır.

Ilıman yağmur ormanları: Bu yağmur ormanları ekvatordan uzak olan rüzgarla devamlı yağış alan kıyı kesimlerinde yer alır. En önemlileri arasında Güney Şili, Kuzey Amerika, Güneydoğu Avustralya, Tanzanya, Yeni Zelanda ormanları bulunur. Buralarda daha çok ladin ve kızılağaç yetişir. Buradaki ağaçların bir kısmı tropikal yağmur ormanları ağaçlarından daha uzun olur. Ancak bu ormanlardaki bitki ve hayvan çeşitliliği aha azdır.

Yağmur ormanları günümüzde yok olma riski altındadır. Özellikle Malezya, Amazon ve Kongo ormanlarındaki ağaçlar kereste elde etmek için kesilmiştir. Bazı alanlarda şeker, muz, kahve üretimi yapılmak için yok edilmiştir. Ancak yağmur ormanları dünya iklimi üzerine önemli bir rol oynar. Bu nedenle bu ormanların korunması önemlidir. Dünya ilaç üretiminde kullanılan maddelerin büyük çoğunluğu da bu ormanlardan elde edilir. Bu yüzden yağmur ormanların koruma altına alınması önemlidir.

Yağmur ormanları özellikleri

Tropikal yağmur ormanların çeşitli katmanları bulunur. Ağaçların tepesindeki ana savan yerden 30-50 metre yükseklikte olur ve selender gövdeler dallara ayrılmaktadır. Buradaki en büyük ağacın yüksekliği 60 metreyi bulur. Alt taraflardaki sarmaşık bitkiler ağaç gövdelerine sarınır. Yağmur ormanının tabanında dinginlik vardır. Çünkü ağaçlardan yere düşen meyve, yaprak gibi unsurlar ayrışarak içerdikleri maddeler bitki köklerince emilir. Bu ormanlarda yeni döngüyü, büyümeyi başlatır. Dünya üzerindeki en verimli geri dönüşüm budur.

23,5 derece güney ve kuzey enlemleri arasında kalan yağmur ormanlarındaki biyo çeşitlilik çok zengindir. Tropikal yağmur ormanları deniz seviyesinden üç bin metreye kadar görülür. Ormanlardaki sıcaklık yüksek ve çoğunlukla sabittir. Ormanlardaki yağış miktarı da diğerlerine göre çok fazladır. Ilıman yağmur ormanlarındaki sıcaklık değeri de sıfırın üzerinde olur ve yağış fazladır. Yağmur ormanlarında yağışın yüksek olması nem oranınında yüksek olmasına neden olur. Bu yüzden sıcaklıkta yıl boyu sabit kalabilir.
]]>
Orman Haftası https://www.orman.gen.tr/orman-haftasi.html Tue, 27 Nov 2018 12:01:11 +0000 Orman Haftası, her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan orman haftası, ağaç ve orman etkinliği kapsamında kutlanan etkinliklerin en güzelidir. Orman haftasında öğrencilere ağaçların önem ve ormanların değer Orman Haftası, her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan orman haftası, ağaç ve orman etkinliği kapsamında kutlanan etkinliklerin en güzelidir. Orman haftasında öğrencilere ağaçların önem ve ormanların değeri anlatılır. Bu hafta çeşitli etkinlikler ile ağaçlar dikilir, çocuklara ormanların önemini birebir ve yaşayarak anlatılır. Ormanların ekonomiye, doğaya ve en önemlisi de bizlere büyük katkısı vardır. Dünyamızın akciğer olan ormanlar, bir ülkenin zenginlik kaynağıdır. İhtiyacımız olan gereksinmeleri gazeteler, kalemler, kağıtlar, oturulan sandalye, yemek yenilen masalar ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz binlerce malzemeyi ormanlardan karşılamaktayız. Biz insanların ihtiyaç duyduğu hava, su ve ekmek gibi doğal ihtiyaçlarımız arasında ormanlarda vardır. Yani yarına güvenle bakmamız için ormanları korumalıyız. Ormanları korumak bir birey olarak hepimizin görevidir. Ağaçlar dikerek yeni ormanların oluşmasını sağlamalıyız. Ormanların en büyük düşmanı insanlardır. Ormana söndürülmeden atılan sigara izmaritlerinin yol açtığı yangınların sebebi de yakılan ateşlerin söndürülmeden gidilmesi ile koca ormanı kül eden de insanlardır. Ormanlar bizim yaşam standartlarımızın için önemli bir etken olduğu için, bilinçsizce kullanımdan kaçınılmalıdır.

Orman Haftası Konuşma Yazıları

Çeşitli bitkilerin bulunduğu, birden çok hayvanın barındığı sık ağaçlı topluluklara verilen isime orman denilir. Ormanda, büyüklü küçüklü ağaçlar, otlar, mantarlar, yüzlerce şifalı bitkilerin bulunduğu alandır. Köknar, ladin, çam, meşe, ardıç vb. ağaç çeşitleri belli başı orman ağaçlarıdır. Eski zamanlarda yeryüzünün büyük bir kısmı ağaçlar ile kaplıydı. Daha sonraki ilerleyen zamanlarda insanların bilinçsiz tüketici olması sebebi ile yok edildi, yerini çoraklaşan topraklar, bozkırlar ve çöller aldı.

Ülkemizde ormanların korunması ve ağaçlandırma çalışmaları cumhuriyet döneminden itibaren gelişme göstermektedir. Cumhuriyetin ilanından sonra Tarım ve Orman Bakanlıkları kuruldu. Her ilde valilerin başkanlığında orman yetiştirilmesi için kurul kuruldu. Bu kurulda, o yörede bulunan ormanların korunması ve yeni ağaçların yetiştirilmesi için kararlar alındı ve uygulandı. Ülkemizde her yıl Mart ayı içinde bir hafta orman ayı olarak anılmaktadır. Haftanın bir günü ağaç bayramı olarak kutlanılır ve uygun alanlarda yeni ormanların oluşumu için ağaçlandırma çalışmaları yapılır. Ağaçlar ve ormanlar toprağın nemli kalmasını sağlayarak, toprak erozyonunu önler ve selleri durdurur. Ormanlar bir yörenin iklimini etkiler ve o yöreye yağmur yağmasını sağlar. Aşırı soğukları ve sıcakları önler.

Ormanlar hayvanların barınak ihtiyacını da karşılamaktadır. Yalnız bazı zehirli böcekle, kemirici hayvanlar, özellikle de keçiler, ağaçların yeni süren dallarını ve yapraklarını yiyerek doğaya zarar verirler. Ormanlara zarar vermek, yasalarımıza göre bir suçtur. Orman suçları bağışlanamaz suçlar arasındadır. 

İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan araç ve gereçlere gereksinim duymuşlardır. Ayrıca endüstrinin birçok kollarında da kullanılmaktadır. İlaç yapımında, mobilya sanayiinde ve boya sanayiinde kullanılır. Bizlere bu kadar yarar sağlayan ormanları korumalıyız. Çevrenin ağaçlandırılması ve ormanların korunması, hem yurdumuzun hem de dünyamızın önemli sorunlarından biridir. Bu nedenle her yıl 26 Mart Dünya Orman Günü olarak kutlanmaktadır. 

Orman Haftasında Düzenlenen Etkinlikler

21-26 Mart tarihleri arasından özellikle de okullarda birbirinden farklı etkinlikler yapılır.

 • Oman haftası için çeşitli panolar hazırlanır.
 • Okullarda orman haftası kutlama programı yapılır.
 • Bilgilendirici yazılar okunur.
 • Ormanlar ile ilgili şiirler okunur.
 • Çeşitli ağaç dikme etkinlikleri düzenlenir.
]]>
Ormanların Faydaları https://www.orman.gen.tr/ormanlarin-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 00:36:59 +0000 Ormanların faydaları, gözle görülmese bile doğa ve dolaylı olarak da canlılar için büyük fayda sağlamaktadır. Ülkemiz ormanlık alan bakımından belli bölgelerde zengin olmaktadır. Ormanlar hem bir çok canlı için barınak o Ormanların faydaları, gözle görülmese bile doğa ve dolaylı olarak da canlılar için büyük fayda sağlamaktadır. Ülkemiz ormanlık alan bakımından belli bölgelerde zengin olmaktadır. Ormanlar hem bir çok canlı için barınak olmaktadır. Ancak dünya genelinde maalesef yangınlar sonucunda ciddi manada ormanlık alan kaybolup gitmektedir. Ormanların faydaları ormancılık yapan kişiler için de geçim kaynağı olmaktadır. 

Ormanların faydaları nelerdir
 • Oksijen kaynağıdır: Canlıların hayatta kalabilmeleri için oksijene ihtiyaç duyulmaktadır. Ormanların faydalarından sanırım en önemlisi bu olmaktadır. Yetişkin durumdaki bir çam ağacının ürettiği oksijen 40 insanın 1 saatlik oksijeni olmaktadır. O yüzden ormanlık bölgelerde yaşayan kişiler sabahları daha dinç şekilde uyanmaktadır. Maalesef şehirlerde bu kadar orman yapısı olmadığı için hava da köylerde olduğu gibi oksijen bulunmamaktadır.
 • Su kaynaklarının oluşmasında yardımcı olurlar: Ağaçlar yaprakları, dalları, kökleri ile taşkınların oluşmasını engellemektedirler. Yeraltı sularının meydana gelmesinde etkili olmaktadırlar. 
 • Erozyonu önlerler: Ormanların faydalarından önem olarak ikincisi olmaktadır. Şiddetli yağışlar, sel suları ve çığ benzeri nedenler yüzünden toprağın taşınması erozyon olarak adlandırılmaktadır. Ormanlardaki ağaçlar kökleri sayesinde kayma eğilimi olan toprağın sağlam kalmasını sağlayarak erozyonu engellemektedirler. Dünyada yeterli ormanlık alan olmayan bölgeler yüzünden milyonlarca ton verimli toprak kaybolmaktadır. 
 • Yaşam için gereken ham madde kaynağıdır: Ormanlardan aldığımız ham madde ile hem yakacak malzemesi hemde yaşantımızda kullandığımız ağaç ürünlerini üretmekteyiz. Bu ham maddelerin üretilmesi ayrıca geçim kaynağının oluşmasını sağlamaktadır.
 • İnsanlar için terapi noktalarıdır: Ormanların faydalarından biri de eğlence ve dinlenme amacı ile kullanmamız olmaktadır. Yeşillik alan kişide ruhsal olarak terapi meydana getirmektedir. Ayrıca piknik ve koşu alanları sayesinde iş hayatının vermiş olduğu stresten uzaklaşmak kişinin motive olmasında büyük önem taşımaktadır. 
 • Tıbbi malzeme kaynağı olmaktadır: Kozmetik, boya ve kimya sanayisinin gerek duyduğu birçok malzeme ağaçların köklerinden, gövdelerinden elde edilmektedir. 
Ormanların faydaları görüldüğü gibi oldukça fazla olmaktadır. O yüzden ormanların korunması sadece bölgede yaşayan yada çalışan kişilerin görevi değildir. Eğlenmek için gittiğimiz ormanların temiz kalmasını sağlamak bizlerinde görevi olmaktadır. Bırakılan bir mangal közü büyük orman yangınlarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. 
]]>
Orman Hayvanları https://www.orman.gen.tr/orman-hayvanlari.html Wed, 28 Nov 2018 09:21:11 +0000 Orman Hayvanları, yeryüzü şekilleri bakımından genellikle ormanlar yağış alan bölgelerde bulunmakta olup ülkemizde de yaygın ormanlar bulunmaktadır. Ormanlar içerisinde bulundurduğu besin yapısından dolayı, korunma, barınma Orman Hayvanları, yeryüzü şekilleri bakımından genellikle ormanlar yağış alan bölgelerde bulunmakta olup ülkemizde de yaygın ormanlar bulunmaktadır. Ormanlar içerisinde bulundurduğu besin yapısından dolayı, korunma, barınma gibi imkanlarından dolayı bir çok hayvana ev sahipliği yapmıştır. Orman hayvanları, ormanların bulunduğu bölgenin yapısına, ilim şartlarına, besin yapısı gibi özelliklerine göre adaptasyon göstermiş olup hayatta kalma becerileri ve kabiliyetleri bu yönde gelişmiştir. Orman hayvanlarına yabani olan bir çok hayvan türünü örnek olarak verebiliriz. Orman hayvanlarının yaşam alanları ormanı oluşturan ağaçların yapıları, su kaynağı, besin kaynağı, iklim faktörleri gibi durumlara göre değişmektedir. Örneğin yağmur ormanlarında yaşayan hayvan türü çeşitliliği ile bataklık ormanlarında yaşayan hayvanlar arasında faklılıklar görülmektedir. 

Orman hayvanları türleri;
 • Kedigiller familyası
 • Kuş türleri
 • Sürüngenler 
 • Hortumlu familyası 
 • Çift toynaklı memeliler
 • Tek tırnaklı memeliler 
 • Primatlar
 • Egzotik hayvanlar 
 • Böcekler
 • Kemirgenler
Orman hayvanları dünyada çok çeşitlilikle göstermekte olup ülkemizde ise genellikle sürüngenler, kuşlar, çift ve tek toynaklı memeli hayvanlar, böcekler, bazı kedi türleri, kemirgenler gibi hayvanlar ormanlarımızda yaşayan hayvan topluluklarıdır. Orman hayvanları, ülkemizde de bir çok çeşitlilik içermektedir. 

Ülkemizde yaşayan orman hayvanları;   
 • Kuş türlerinden kartal, şahin, baykuş, doğan, atmaca gibi yırtıcı kuş türleri yaşamaktır.
 • Kuş türlerinden keklik, turaç, serçe türleri, bıldırcın, üveyik gibi ötücü kuşlar yaşamaktadır.
 • Tilki, vaşak, ayı, kurt gibi yırtıcı etçiller ormanlarımızda yaşamaktadır. 
 • Geyik, ceylan, dağ koyunu, dağ keçisi gibi çift toynaklı hayvanlarda ülke ormanlarında yaşamaktadır. 
 • Yabani at, eşek gibi tek toynaklı hayvanlar ormanlarımızda yaşamaktadır.   
 • Ülke ormanlarımızda bir çok böcek türü ve fare, sincap gibi kemiriciler de yaşamaktadır. 
Orman hayvanları ülkemizde genellikle Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgesi ormanlarında yaygın dağılım göstermektedir. Bu bölgelerimizde ormanların bitki örtüsü ve arazi yapısına uygun adaptasyon göstermiş hayvan türleri yaşamaktadır. Dünya genelinde de orman çeşitliliği özellikle çok yağmur alan ekvator bölgelerinde yaygınlık göstermekte ve bu ormanlarda bir çok hayvan bulunmaktadır.  

Dünya genelinde ormanlarda yaşayan hayvan türleri;
 • Aslan, kaplan, leopar, puma gibi yırtıcı kedigiller familyası yaşamaktadır. 
 • Bir çok kuş türü yaşamaktadır ve özellikle yağmur ormanlarında egzotik bir çok kuş türü yaşamaktadır. 
 • Dünyada bazı yağmur ormanlarında çok çeşitli primat familyası da yaşamaktadır. (maymunlar)
 • Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de ormanlarda bir çok böcek türü, kemirgenler de yaşamaktadır. 
 • Ülkemiz ormanlarında bulunmayan zürafa, fil, zebra, gergedan gibi orman hayvanları da dünyada bazı bölge ormanlarında yaşayan canlılardır. 
Orman hayvanları, dünya genelinde geniş dağılım gösteren amazon ormanları, ekvatoral yağmur ormanları, iğne ve geniş yapraklı ormanlarda, muson ormanlarında, tayga ormanlarında, bataklık ormanları gibi ormanlarda yaşamaktadır. Orman hayvanları genellikle otçul canlılar olup, ormandaki bitkilerin yaprak ve meyveleri ile beslenmektedir. Birde bu otçul hayvanları avlayarak beslenen yırtıcı etçil hayvanlarda bu ormanlarda yaşamını idame ettirirler.  
]]>
Tropikal Ormanlar https://www.orman.gen.tr/tropikal-ormanlar.html Thu, 29 Nov 2018 08:08:32 +0000 Tropikal Ormanlar, Yağışın fazla olduğu iklim bölgelerinde tropikal ormanlara rastlanmaktadır. Tropikal ormanların yaygın olduğu yerlerde genellikle ilkbahar ve yaz mevsimi hüküm sürmektedir. Tropikal ormanların olduğu yerler y Tropikal Ormanlar, Yağışın fazla olduğu iklim bölgelerinde tropikal ormanlara rastlanmaktadır. Tropikal ormanların yaygın olduğu yerlerde genellikle ilkbahar ve yaz mevsimi hüküm sürmektedir. Tropikal ormanların olduğu yerler yağış fazla olduğu için bitki örtüsü çok zengindir. Yağışın fazla olması bitki örtüsünün çeşitli olmasına neden olmuştur. Bunun yanı sıra tropikal ormanlarda farklı canlı türlerinin yaşaması da bitki örtüsünün çeşitli olmasına neden olmuştur. Birçok canlıyı bünyesinde barındıran tropikal ormanlar da sıcak ve nemli bölgelerdir. 

Tropikal Ormanlar Coğrafi Konumu 

Tropikal ormanlar sıcak ve yağışlı bölgelerde bulunmaktadır. Dünya da coğrafi konum olarak Yengeç Dönencesi ve Oğlak Dönenceleri ile Ekvator arasındaki yerlerde görülür. Bu alan yaklaşık olarak 4800 km genişliğinde olan ve "tropikal kuşak" olarak tanımlanan alandır. Ekvator yer kürenin tam ortasında geçen ve yer küreyi kuzey ve güney olmak üzere iki parçaya ayıran hayali çizgidir. Ekvator bölgesi diğer yerlere göre aşırı sıcaktır. Ekvator bölgesindeki sıcaklık değerlerinin yüksek olması nedeniyle tropikal ormanlarına aşırı yağmur düşer. Tropikal ormanlar dünya üzerinde çok az bir yer kaplamaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık % 10'dan az olan tropikal ormanlarda %50-70 arasında bitki ve hayvan çeşidi yaşamaktadır. Tropikal orman alanları tarımsal verim açısından verimsizdir. Verimsiz olmasına rağmen insanlar tropikal ormanları tahrip ederek tarım alanı açmaktadır. Her yıl yaklaşık olarak 12 milyon hektar tropikal ormanlar tahrip edilmektedir. 

Tropikal ormanlar dünya üzerinde Güney ve Orta Amerika, Afrika Okyanusunda ve Asya da bulunmaktadır. Özellikle Günay Amerika da bulunan Amazon Nehri Havzası, Batu Afrika da bulunan Kongo Havzasında bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Madagaskar, Avustralya ve Hindistan yakınlarında da diğer alanlara oranla az olmasına rağmen Tropikal ormanlar bulunmaktadır.
]]>
Tayga Ormanları https://www.orman.gen.tr/tayga-ormanlari.html Thu, 29 Nov 2018 09:29:31 +0000 Tayga Ormanları, Dünya coğrafyasında kuzey yarım kürede ılıman iklime sahip orta enlemler ile tundra iklimine has bölgede yer alan kozalaklı ağaç türlerinden oluşan ormanlardır. Avrasya'nın kuzey bölümü ve Kanada kısımlar Tayga Ormanları, Dünya coğrafyasında kuzey yarım kürede ılıman iklime sahip orta enlemler ile tundra iklimine has bölgede yer alan kozalaklı ağaç türlerinden oluşan ormanlardır. Avrasya'nın kuzey bölümü ve Kanada kısımları tayga ormanları ile kaplıdır. 60 derece enleminde yer alan bu ormanlar sert karasal iklime sahip noktaların nem oranı yüksek alanlarında yaşama elverişli hale gelir. İğne yapraklı ağaçların yaşam alanı kurduğu bu ormanlarda reçine oranı yüksektir. Öte yandan göknar, ladin, çam ve birçok kozalaklı ağaç türleri tayga ormanları kapsamında yetişmektedir. İklim yapısı itibariyle soğuğa dayanıklı bitkiler bu alanda dayanıklı olarak kendiliğinden veya tarım alanı kapsamında yetiştirilmektedir. Sıcaklık değerinin düşük olması ağaç verimliliğinde düşüşe sebebiyet verir. Bahse konu olan tayga ormanları dünya ağaçlandırma analizi ile yüzdelik dilimde alt seviyelerde yer almaktadır. yağış en fazla kış döneminde genellikle kar şeklindedir. Yaz mevsiminde ise pek yağış görülmez. Mevsimler arası geçişte neredeyse tüm yıl boyunca toprak örtüsünde kalan buzlar ormanların su ihtiyacını karşılar niteliktedir.

Tayga Ormanları Toprak Yapısı

Günlük sıcaklık değeri bakımından düşük seviyede olan tayga ormanları toprak yapısı bakımından geçirimsiz tabakaya sahiptir. Eğilimli ve genç yapısı itibariyle verimsiz ve besin değeri bakımından verimsiz bir toprak mevcuttur. Bu hususta ağaçların yaprak dökmesiyle organik madde bakımından ihtiyacını karşılayan bir toprak yapısı ortaya çıkar. Buz ile kaplı toprak örtüsünden dolayı ormanlardaki gelişim uzun vadede gerçekleşir. Şiddetli don olaylarının yaşanması sonucu bu ormanlardaki toprak yapısının tarım amacıyla kullanılması güçtür. Kar örtüsünün uzun vadede toprak yüzeyinde kalması toprağın mineral değerini düşürmektedir. Bu nedenle tayga ormanlarında humus yönünden zengin toprak yapısının görülmesi imkansız denilebilir. Öte yandan bataklık ortamlarının varlığı da bahse konu olan bu ormanlardaki toprak yapısının bir diğer belirgin özelliği içerisinde yer almaktadır.
]]>
Orman Bitkileri https://www.orman.gen.tr/orman-bitkileri.html Fri, 30 Nov 2018 06:24:24 +0000 Orman Bitkileri, orman itkileri denildiği zaman akla ağaçlar dışında ormanlarda yetişen bitkiler gelmektedir. Ağaç dışı orman bitkileri değişik bitki türlerinin değişik türlerini içermekte olup Orman Bitkileri, orman itkileri denildiği zaman akla ağaçlar dışında ormanlarda yetişen bitkiler gelmektedir. Ağaç dışı orman bitkileri değişik bitki türlerinin değişik türlerini içermekte olup biyolojik çeşitlilik göstermektedir. Dünyadaki biyolojik kaynakların önemi giderek artmaktadır. Odun dışı ürünler olarak bilinen orman bitkileri, ormanların en önemli kaynaklarıdır. Hem kazanç imkanı hem de milli ekonomiye son derece büyük katkı sağlamaktadır. Orman bitkileri arasında çalı, otsu bitkilerin dal ve sürgünleri, yaprak, meyve çiçekleri, kabuklar, soğan kısımları, rizomlar, yumrular ve mantarlar bulunmaktadır.

Orman bitkileri nelerdir

Orman bitkileri insanlara son derece fayda sağlayan ve geniş kullanım alanlarına sahip olan bitkilerdir. Başlıca orman bitkilerini birlikte inceleyelim,

 • Şimşir, ülkemiz ormanlarında çokça bulunan şimşirin dal ve sürgünleri özellikle çiçekçilik sektöründe kullanılmaktadır. 15 cm'den büyük sürgünler budama yolu ile kullanılmaktadır.
 • Defne yaprağı, en fazla kullanılan orman bitkilerinden biri olup gıda ve kozmetik sektöründe talep görmektedir.
 • Çam fıstığı kozalağı, pinus pineanın olgunlaşan kozaklarından elde edilmektedir. Ve büyük bir ticari faaliyete konu olmaktadır. Küçük paketler halinde gram olarak satışa sunulmaktadır.
 • Ormanlarda çokça bulunan orman bitkilerinden olan kekik te tıp ve gıda sektöründe tercih edilen bir bitki olma özelliğine sahiptir.
 • Adaçayı mayıs ve haziran ayları ve sonbahar aylarında toplanan adaçayı en fazla bitkisel çay olarak tüketilmektedir. Ve oldukça fazla talep görmektedir.
 • Eğrelti otu, toprak altından rizomları çıkarılan bu ot yaz ve sonbahar aylarında daha fazla bulunmaktadır.
 • Tavşan memesi, kök, dal ve rizomlarından fayda sağlanır.
 • Nane, her mevsim kolaylıkla bulunabilen nane başlıca orman bitkileri arasında yer alır.
 • Çiçek soğanları da orman bitkilerindendir ve belli bir büyüklüğe ulaşan soğanlar zarar verilmeden sökülerek kullanılır.
 • Ihlamur özellikle kış aylarının şifalı bitkisi olan ıhlamur kış aylarında çay olarak fazlaca tüketilen bir bitki olma özelliğine sahiptir.
 • Çeşitli mantarlar orman bitkilerinin en yoğun kısmını oluşturur. Ve uzman kişilerce toplanarak kullanıma sunulur.
 • Karayemiş, dünyanın değişik bölgelerinde ve ülkemizde Karadeniz'de yetişen karayemiş, her zaman yeşil olan çalı şeklindeki küçük orman bitkileri olarak bilinir. Olgun hale gelince siyah renge dönen meyveler yenilebilir özelliktedir. Şeker ve yağ üretiminde kullanılır. Yüksek dozlarda kullanımı zehirlidir.
 • Defne yapraklı akçakesme, çalı şeklinde orman bitkileri olarak bilinir. Yumurta şeklinde koyu kırmızı meyveleri vardır. Dağınık dallara sahip olan bir bitkidir.
 • Çalı formunda orman bitkilerinden biri olan derici sumağı, meyve olarak kırmızı renkli ve ekşi bir tada sahiptir. Olgunlaşan meyveler en fazla baharat olarak kullanılmaktadır.
]]>
İğne Yapraklı Ormanlar https://www.orman.gen.tr/igne-yaprakli-ormanlar.html Sat, 01 Dec 2018 05:29:37 +0000 İğne Yapraklı Ormanlar, iğne yapraklı ormanların genel yayılım alanı, kuzey yarım kürenin kışları sert geçen düzenli kar ve don periyotları olan yüksek enlemleri ve ılıman zonların yine aynı sert karasal ikli İğne Yapraklı Ormanlar, iğne yapraklı ormanların genel yayılım alanı, kuzey yarım kürenin kışları sert geçen düzenli kar ve don periyotları olan yüksek enlemleri ve ılıman zonların yine aynı sert karasal iklim karakterine sahip olan yüksek dağlarıdır. Bazı yeşil yapraklı ormanların serin kısımlarında abies, picea, tsuga ve benzeri türde iğne yapraklı ormanlara rastlanır. Ayrıca yaz ormanları ve sert yapraklı ormanlarda da çeşitli türden iğne yapraklı ormanlar ile karşılaşmak mümkündür. Sert iklim seven bitkilere sahip olan iğne yapraklı ormanlara deniz iklimine sahip olan batı kısımlarda rastlanmaz. Dünyanın en sert kış sıcaklıklarının -40, -50 derece olduğu iğne yapraklı orman mıntıkaları Sibirya'da bulunmaktadır.

İğne yapraklı ormanlar ve özellikleri nelerdir

İğne yapraklı ormanların ağaçlarında hem yaz hem de kış süresince yeşil iğne şeklinde asimilasyon organları bulunur. Bu asimilasyon organları, kısa vejetasyon devresinde sıcaklıktan en maksimum derece de fayda görülmesini sağlar. Ayrıca kış aylarında toprağın donması ile birlikte meydana gelen fizyolojik kuraklık tehlikesini ve kar kırmasını önleme özellikleri vardır. İğne yapraklı ormanlar yapraklı ağaçları da barındırdığından kısa vejetasyon devresinde iğne yapraklı ağaçlara fayda sağlarlar.

İğne yapraklı ormanlarda bulunan ağaçların genel özellikleri, uzun, düz ve dalsız bir gövde şeklindedir. Bu nedenle iğne yapraklı ormanlardan dünya odun ticaretinde fazlaca fayda sağlanır. Ve odun ticareti konusunu oluştururlar.

Ülkemizde Akdeniz Havza'sında yazları kurak geçen yerlerde oluşan iğne yapraklı ormanlar ile bütün yıl boyu rutubetli olan nem ormanları birbirlerinden son derece farklı yapıya sahiptir.

Yaz kuraklığına kış rutubetinin desteği ile dayanan kurak iğne yapraklı ormanların başlıca ağaç türleri sahilçamı, halep çamı, kızılçam, karaçam, sedir ve ardıç ağaçlarıdır.

Tropik iğne yapraklı ormanlar ise, Güneydoğu Asya ve Orta Amerika'da çeşitli çam türlerinden oluşan özellikle dağlık bölgelerdeki geniş ormanlardır. Bu bölgelerdeki iğne yapraklı türler, pinus caribaea, pinus merkusii ve callitris podocarpus çeşitleridir.

]]>
Orman Gülü https://www.orman.gen.tr/orman-gulu.html Sat, 01 Dec 2018 14:27:30 +0000 Orman gülü, rhododendron cinsine hail olan orman gülü mayıs ve haziran aylarında çiçek açan, çiçeklerinden faydalanan arıların ürettiği balı zehirli olan bir bitki olup, yoğun yağış ve yüksek oranlı nem ister Orman gülü, rhododendron cinsine hail olan orman gülü mayıs ve haziran aylarında çiçek açan, çiçeklerinden faydalanan arıların ürettiği balı zehirli olan bir bitki olup, yoğun yağış ve yüksek oranlı nem ister. En çok asidik özellikli toprakları sevse de her tülü toprak şartlarında yetişebilmektedir. Mor çiçeklere sahip olan orman gülü odunsu bir yapıya sahiptir. Orman gülü odunu orta ağırlıkta ve çok serttir. Kabukları açık kül renginde olup hafif kabukludur. Dik yamaçlarda bulunan toprağın kaymasını önleme özelliğinden başka hiçbir faydası olmayan orman gülü ormancılık çalışmaları için önemli bir sorun teşkil etmektedir.

Orman gülü nedir, ne işe yarar

Orman gülü Karadeniz'in sahil kesimlerinde yakacak ihtiyacını karşılamak amacı ile kullanılmaktadır. Bazen de mangal kömürü üretimi için kullanılır. Selüloz değeri oldukça yüksektir, düğme yapımında da kullanılır. Orman gülü ülkemizin kuzey kıyılarını yoğun olarak kaplamaktadır. Batıda Istanca dağlarının kuzeyinden doğuda Hopa'ya kadar çok geniş bir alana sahiptir. Orman gülü dünya üzerinde de oldukça fazla bulunmaktadır. Yılın neredeyse tamamında yeşil olarak kalan büyük çiçeklere sahiptir. Süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Orman gülün ait 850'den fazla tür bulunmaktadır. Deniz seviyesinde yetişebildikleri gibi deniz seviyesinden oldukça yüksek alanlarda da bulunabilmektedir. Himalayalar da neredeyse 4000 metrelik seviyelere 12 metre boylarına ulaşabilen orman gülü bulunmaktadır. 

Orman gülü çoğunlukla çalı şeklinde olmasına rağmen bazı türler ağaç gövdeleri yada dalların üzerinde başka bitkilerden beslenen emici türler olarak bulunur. Kinabalu dağında geniş bir yayılım gösteren orman gülleri epifit yaşam tarzını benimseyen türlerdir. Orman güllerinin bilimsel adı olan rhododendron gül ağacı anlamını taşımaktadır. Orman gülü yaprakları adeta bir deri kadar sert ve ovaldir. 

Orman gülleri 6 grup şeklinde incelense de özellikle rhododendron ve hymenanthens süs bitkileri ile uğraşanlar tarafından en fazla tercih edilen türlerdir. Gösterişli ve son derece güzel çiçekleri nedeni ile her zaman dikkat çeken bitkiler arasındadır. Dünya üzerinde bazı bölgelerde orman gülü festivalleri dahi düzenlenmektedir.

Yaprak ve özellikle çiçeklerinde zehirli bileşimler içeren orman gülü hayvanları da zehirlemektedir. Bu yüzden arıların bu çiçeklerden beslenerek yapmış oldukları bala "deli bal" adı verilmektedir. Hatta Ksenephon'un deli bal ile ilgili yazmış olduğu belgelere rastlanmıştır. Yunan vatandaşlarının  erzak bulmak için konakladıkları bir köyde kovanlar ile karşılaştıkları ve bu kovanlardan bal yiyen askerlerin ayakta duramayacak kadar fenalaşıp kustuklarından ve sarhoş olduklarından bahsedilmektedir. Bunu fark eden askerler deli balı kaselere doldurup yol kenarlarına koyarak üç Roma bölüğünü imha etmişlerdir. Orman gülüne bağlı deli bal zehirlenmeleri oldukça şiddetli belirtiler ve sıkıntılar olup ölüm olaylarına nadir olarak rastlanmıştır.

Orman gülü bazı hatalıkların tedavisinde tıbbi bitki olarak da kullanılabilmektedir. Karadeniz halkı arasında orman gülü zifin yada komar gibi adlar ile bilinmektedir. Yetişme ortamını sevdiği zaman 8-10 metre boylarında bir ağaç olmaktadır. Genelde mor renge sahip olan çiçeklerin bazı türlerinde beyaz orman güllerine de rastlanmaktadır. Kırmızı türleri de lan orman gülü Doğu Karadeniz'de kızılkumar ismi ile bilinmektedir. Çalı şeklinde olan orman gülleri Çeşitli eğrelti türleri ile birleşip içine girilemeyecek kadar sık topluluklar oluştururlar.     

]]>
İğneada Longoz Ormanları https://www.orman.gen.tr/igneada-longoz-ormanlari.html Sun, 02 Dec 2018 09:25:48 +0000 İğneada Longoz Ormanları, Marmara Bölgesi illerimizden biri olan, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi sınırları içinde yer alan 3155 hektarlık bir Milli park alanıdır. İğneada Longoz Orma İğneada Longoz Ormanları, Marmara Bölgesi illerimizden biri olan, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi sınırları içinde yer alan 3155 hektarlık bir Milli park alanıdır. İğneada Longoz Ormanları ‘nın içinde olduğu İğneada beldesi, Bulgaristan ile sınırı olan bir sahil kasabasıdır. Demirköy’e 25 km’ dir. İğneada Longoz Ormanları İstanbul’a 3 saat kadar uzaklıktadır.

İğneada Longoz Ormanları Doğa Harikası Bir Yer: Kırklareli deyince akla ilk gelen, el değmemiş bakir doğadır. Yıldız Dağlarından çıkıp, Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşımış olduğu alüvyonların birikimi ve mevsime bağlı olarak, su altında kalan milli parktaki longoz ormanları ortaya çıkmıştır. Karadeniz kıyısında yer alan, İğneada Longoz Ormanları sizi içine çeken ve büyük bir ihtimalle bundan güzeli daha önce görülmemiş bir doğa alanıdır. İnsan burayı gördükten sonra, neden daha önce buraya gelmedim diye kendi kendine yakınıyor. Böyle bir doğanın karşısında şaşıp kalmak, büyülenmek ve havayı uzun uzun teneffüs etmenin dışında, geriye pek de fazla bir şey kalmıyor. Bu güzelliği anlatmak için kelimeler yetersiz kalır.

Doğa Harikası Longoz: Avrupa kıtasının üçüncü büyük longozu durumundaki İğneada Longoz Ormanlarında buraya özgü bir ekosistem vardır. Denize doğru akmakta olan derelerle birlikte gelen kumlar, burada birikerek kıyı kenarında bir set oluşturup, dere ağzını kapatması ile akarsuyun biriktiği alanda oluşan özel bir ekosistemdir Longoz. Sadece belli ağaçlar örneğin; kızılağaç, dişbudak ve bazı bitki türleri; su menekşesi, göl soğanı ayrıca bazı kuş türleri mesela, balıkçıl, karaleylek, vs. bu yaşam alanını tercih etmektedir. Örneğin Tur rehberlerinin, yürüyüş süresince anlattığı ekolojik süreç çok ilginçtir. Sarmaşık bitkilerinin sarıp sarmaladığı bazı ağaçlar kuruyarak, ölüp, yıkılıyor. Ancak bu kuruyan ağaçlardan koparak düşen parçalar, üzerinde bulunduğu toprağı besliyor. Şayet bu ekosistem olmadığı takdirde Longoz’da olmuyor. Ormanın sel içinde kalması çok sık oluyormuş. Bu durum, bilhassa kışın ve bahar aylarında olağan olarak gözlemlenir. Ekosistemin devam etmesi için en önemli asıl şart, bol suyun sürekli var olmasıdır. Suyla beraber gelen, kil ve organik maddeler, burada yer alan toprakların mineral ve organik yapısını zenginleştirmektedir.  Bundan dolayı bu bölge o kadar özenli olarak korunmakta ki, bu alanın etrafında gerçekten ne bir çöp ne de yapay bir şey göremezsiniz.

İğneada Longoz Ormanlarına Kıymayın: Dünyada ender bir eko sisteme sahip yerlerden biri olan İğneada Longoz Ormanları, bu muhteşem milli park alanı, yöre halkı ve buraya gelen yerli, yabancı turistler tarafından böyle özenle korunurken, doğa harikası olan bu yere Nükleer Santral yapılması isteniyormuş. Devlet büyüklerimiz İnşallah bu fikirlerinden vazgeçer. Çünkü toprağına bile basılmaya kıyılmayan bu güzelim milli park alanı nükleer santral yapıldığı takdirde bu cazibesini kaybedebilir.

]]>
Kara Orman https://www.orman.gen.tr/kara-orman.html Mon, 03 Dec 2018 06:07:58 +0000 Kara orman, bir tatlı türüdür. Tatlıların arasından pasta kategorisine girmektedir. Evde yiyebileceğiniz veya evinize gelen misafirlere ikram edebileceğiniz tadı hoş ve güzel bir tatlı türüdür. Bugün ki makalemizde bu tatlın Kara orman, bir tatlı türüdür. Tatlıların arasından pasta kategorisine girmektedir. Evde yiyebileceğiniz veya evinize gelen misafirlere ikram edebileceğiniz tadı hoş ve güzel bir tatlı türüdür. Bugün ki makalemizde bu tatlının yapılışını anlatacağız.

Kara orman için gerekli malzemeler

Keki için 
 • 5 adet yumurta
 • 1 su bardağı kadar şeker
 • 2 yemek kaşığı kadar kakao
 • 1 paket vanilya
 • 1.5 su bardağı kadar un
 • 1 paket kabartma tozu
Kreması için 
 • 3 su bardağı kadar süt
 • 1 paket vanilya
 • 3 yemek kaşığı kadar un
 • 3 yemek kaşığı kadar nişasta
 • 9 yemek kaşığı kadar toz şeker
 • 3 adet beyazından ayrılmış yumurta sarısı
 • 1 paket krema
Ganajı için 
 • 400 gram bitter veya sütlü çikolata
 • 400 ml krema
Arasına için
 • Bir miktar vişne
 • 1 yemek kaşığı kadar nişasta
 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 5 yemek kaşığı kadar toz fıstık
Kara orman pastası hazırlanışı;

İlk olarak hazırlamaya kremasından başlıyoruz. Un, şeker ve yumurta sarılarını, süt ve krema ocakta kıvamına gelene kadar karıştırılarak pişirilir. Piştikten ve kıvama geldikten sonra vanilyası eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır. Ganajı için ise yine krema ısıtılır. Kaynamaya yakınken üstüne çikolatamız eklenir ve altını kapatarak karıştırmaya devam edilir. Daha sonra ganajı da hazır olunca o da soğumaya bırakılır. Kara ormanın keki için ise yumurtalarımız ve şekerimiz çırpılır. Daha sonra un, kabartma tozu, vanilya ve kakaomuz eklenir ve karıştırılır. Daha sonra hazırladığımız bu karışımı altına yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye dökülür. Daha sonra 175-180 derecelik bir fırında 10-12 dakika kadar pişirilir. Kekten yuvarlak şekillerde kalıplar çıkartılır. Daha sonra dondurulmuş vişnemizin üzerine şekerimizi katarak kaynamaya bırakırız. Nişastamızı yarım bardak çay bardağı kadar suyla inceltip onuda ısıtılmaya bırakırız. Daha sonra ikisi de hazır olunca bunları karıştırıyoruz. Ganaj koyu bir kıvama gelene kadar çırpılır. Keklerimizin yarısına krema konulur ve üzeri vişne sosu ile kapatılır. Krema kenarına sürmek için kullanabilir. Ganajıda üzerine istediğiniz şekilde sıkabilirsiniz.
]]>
Longoz Ormanları https://www.orman.gen.tr/longoz-ormanlari.html Mon, 03 Dec 2018 16:04:10 +0000 Longoz ormanları, denize yakın ve akabinde dökülen akarsu veya derelerce taşınan kumların birikmesiyle oluşan bir yaşam alanıdır. Üzerinde barındırdığı canlı türleri her yerde rastlayacağımız türden değildir. Bol su ala Longoz ormanları, denize yakın ve akabinde dökülen akarsu veya derelerce taşınan kumların birikmesiyle oluşan bir yaşam alanıdır. Üzerinde barındırdığı canlı türleri her yerde rastlayacağımız türden değildir. Bol su alan yerlerde yetişen bitkiler ve sulak yerlerde yaşayan hayvanlardan oluşan bir canlı ekosistemi vardır. Örneğin; göl soğanı, kızılağaç, su menekşesi, balıkçıl kuşu bu canlılardan sadece birkaç tanesidir. 

Longoz ormanlarının yapısının bozulmaması ve üzerindeki canlı sürekliliğinin devam etmesi için hep bol su barındırması gereklidir. Su, longoz ormanlarının oluşumu için sadece kum taşıyıp biriktirmekle kalmaz. Aynı zamanda mineral yönünden zengin olmasını sağlayacak içerikleri de bu ormana sağlar. Dolayısıyla su longoz ormanlarının sadece oluşumunda değil devamlılığında ve zengin içeriğe sahip olmasında da önemli rol oynar. 

Longoz ormanları benzerlik açısından tropikal bölgelerdeki yağmur ormanlarına yakındır. Olabildiğine canlı ve gür ekosistemi sayesinde sulak ortamın doğurduğu ortak sonuçlar dikkat çekmektedir. Fakat longoz ormanları, yağmur ormanlarının aksine, hayat kaynağı olan suyu gökyüzünden değil tabandan yani topraktan alır. Bu yüzden bu iki yaşam alanı birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Longoz ormanları, diğer bir ismiyle subasar ormanları, ender görülen bir orman olmasıyla birlikte gerek sürekli değişen insan yoğunluğu gerekse günümüzün şartları sebebiyle varlıkları daha da tehlike altına girmektedir. Dünyada da sık rastlanmamasına karşın ülkemiz en büyük üçüncü longoz ormanını bünyesinde barındırmaktadır. Bu orman Kırklareli ilimizde bulunan İğneada longozudur. Türkiye'de İğneada Longoz Ormanının yanı sıra, Sakarya'da Acarlar Longoz Ormanı ve Sinop Sarıkum'da çeşitli longoz ormanları bulunmaktadır. Günümüzde yok olmak üzere olan ve ülkemizde bulunan Sinop Kızılırmak Deltası'ndaki longoz ormanlarından geriye, belirleyici ufak parçalar kalmıştır. Gerekli özveriyle sahip çıkılmadığı takdirde bu nadide değerlerin ilerleyen zamanlarda tamamen yok olacağı öngörülmektedir. 
]]>
Aydos Ormanı https://www.orman.gen.tr/aydos-ormani.html Mon, 03 Dec 2018 17:09:29 +0000 Aydos Ormanı, İstanbul gibi bir şehirde nadide kalmış yeşillik alanlardan biri olan Aydos Ormanı şahane doğa güzelliği ve temiz havası ile bir çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle de bol oksijenli havayı için Aydos Ormanı, İstanbul gibi bir şehirde nadide kalmış yeşillik alanlardan biri olan Aydos Ormanı şahane doğa güzelliği ve temiz havası ile bir çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle de bol oksijenli havayı içine çekip yürüyüş yapmak isteyen kişiler için ideal bir yer olan Aydos Ormanı içerisinde aynı zamanda mükemmel bir görüntüye sahip olan Aydos Göleti yer alır. İnanılmaz bir manzara sergileyen Aydos Ormanı, Aydos Göleti ve göletin karşısındaki Aydos Tepesi görülmeye değer bir mekan. Eşi bulunmaz bir piknik alanı olarak düzenlenmiş olan bu mekanda istediğiniz her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Hem piknik yapmanın hem de Aydos ormanında bulunan yürüyüş parkuru sayesinde sağlıklı yaşam için yürüyüş yapmanın keyfine varacağınız Aydos Ormanı İstanbul'un Kartal ilçesinde bulunmaktadır.

Aydos Ormanı özellikleri, uzun çam ağaçları ile bezenmiş olan Aydos Ormanı geçmiş dönemlerde özellikle de Osmanlılar zamanında av alanı olarak kullanılmıştır. Karşısında 537 metre gibi oldukça yüksek bir tepe olan bu orman kafa dinlemek isteyip şehrin trafiğinden sıkılan kişilerin kendini atıp bol bol manzara resmi çekmek isteyeceğim Şahane bir yer. Batısında Kayışdağı ormanı ve büyükbakkalköy Ormanı ile birleşen bu doğa harikası orman oldukça geniş bir bitki örtüsüne sahiptir. Ormanlık alanda ilerlerken arı kovanları gözünüze çarpabilir. Çünkü bu ormanın içerisinde ufak bir köy de var. Bu köyde birçok hayvanda gözünüze çarpabilir. Aynı zamanda köylülerden süt ve bal satın alanlarda var. Aydos ormanı görüldüğü gibi tam bir doğal yaşam alanı. Yüz ölçümü olarak çok da büyük sayılmayacak olan bu orman patika, yangın yolu ve ulaşım yolu olarak üç ayrı yoldan düzenlenmiş. Anadolu yakasında yer alan Aydos Ormanının karşısında manzarayı tamamlayan Aydos Tepesi İstanbul'un en yüksek noktası olduğu için bu tepeye çıkıldığı zamanı eşsiz Anadolu yakası manzarası şahane bir görüntü oluşturuyor. Aydos Ormanı şehrin içinde olduğu için çok fazla yol gidip yorulmadan ulaşabileceğiniz bir yerdir. Bu nedenle gezip görmeye değer.
]]>
Afrika Ormanları https://www.orman.gen.tr/afrika-ormanlari.html Tue, 04 Dec 2018 10:10:30 +0000 Afrika Ormanları, Tropikal özellikle olup, bulundukları yerlerde tropik iklim hakimdir. Afrika ormanları, Güney Amerika kıtasında bulunan Amazon ormanlarından sonra en eski ikinci büyük tropik ormanlardır. Afrika ormanları s Afrika Ormanları, Tropikal özellikle olup, bulundukları yerlerde tropik iklim hakimdir. Afrika ormanları, Güney Amerika kıtasında bulunan Amazon ormanlarından sonra en eski ikinci büyük tropik ormanlardır. Afrika ormanları sık ve balta girmemiş yapısı nedeni ile Dünya hayvan miktarının yüzde 25 ile 35'ini barındırır. Afrika ormanları, yağmurun yoğun yağışı ile bölgenin ekolojik yapısında en önemli katkı sunarlar.

Afrika ormanlarına insan etkisi

İnsanoğlu Dünya'nın her yerinde olduğu gibi Afrika ormanlarında da varlığını göstermiş, bölgede ki ormanların yok olmasında önemli katkı sunmuştur. Fakat doğa halen insanoğlu ile amansız bir şekilde mücadele ederek varlığını sürdürmektedir. İnsanoğlunun çabası sonucu yok olan Afrika ormanları ev olarak kullanan hayvanlarında yok olmasına neden olmuştur. Çevre örgütü Greenpeace'nin yaptığı araştırmaya göre son 30 yıl boyunca Afrika ormanlarının yüzde yetmişinin yok olduğu tespit edilmiştir. 

2000 yılından bu yana yapılan araştırmalar ise geleceğe dair umut vermiştir. Kongo havza ve Orta Afrika'da ağaç kesiminin azaldığı ve ormanlık alanların çoğaldığı tespit edilmiştir. Afrika kıtasında Amazon ormanlarıyla yarışan orman topluğu Kongo havzasında bulunur. Ünlü bilim dergisi Royal Society (Faraday, Newton, hooke başkanlığını yaptı.) Afrika yağmur ormanlarının bilinenden çok daha iyi durumdu olduğunu bildirdi.

Afrika ormanlarında vahşi yaşam

Vahşi yaşam olabilmesi için ormanların varlığı şarttır. Vahşi yaşam genetik çeşitliliği destekleyerek çevresel faktörlere karşı daha dirençli canlılar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

Uydu görüntüleri eşliğinden yapılan araştırmalar, Kongo havzasında ormanlık alanların değişim ve yoğunluğunu incelediler. Elde edilen sonuca göre 1990 - 2000 arasında her yıl 3000 km2. ormanlık alanın insanlar tarafından kesilerek yok edildiği fakat 2000 - 2010 yılları arasında kesimin yavaşladığı gözlemlenmiştir. Bu tarihten sonra ise Afrika ormanlarında artışın devam ettiği gözlemlenmiştir.

Afrika ormanları neden zarar gördü

Uzmanlara göre bu değişimin ana nedeninin ekonomik önceliklerin değişmesidir. Afrika ormanlarının kesim hızı belirtilen dönemlerde yıllık 2000 km2 olacak şekilde azalmıştır. Bu dönemde koruma tedbirleri artırılmış, insanların yaşamsal ihtiyaçlarının iyileştirilmesi artmış ve bilinçlendirme yapılmıştır. 

Dünya'nın her yerinde ormanlar tarım arazisi elde etmek için yok edilirken, Afrika'da petrol ve madencilik için zarar görmesine neden oldu. Dünya'nın diğer kıtaları ile entegre karbon salınım anlaşması gereği Afrika ormanlarının zarar görmesi azalmıştır.

Afrika ormanlarının bölge iklimi üzerine etkisi,

Ormanların en sık kısmı kıtanın ortasında ve batısındadır. Bu bölgeler Dünya'nın en çok vahşi hayvan çeşitliğine sahiptir. Otoburlar, sürüngenler, kedigiller bu bölgede yaşarlar. Birleşmiş milletler çevre örgütü UNEP'e göre Afrika ormanları çevresel faktörlerin etkisinde en fazla kalan ikinci kıtadır. İklimin değişikliklerinde ki sıcak soğuk artış sıkalasının çok fazla olması orman çeşitliliğini olumsuz etkilemektedir. 
]]>
Kahverengi Orman Toprakları https://www.orman.gen.tr/kahverengi-orman-topraklari.html Wed, 05 Dec 2018 05:43:22 +0000 Kahverengi Orman Toprakları, Dünya coğrafyasında ılıman iklim özelliğine sahip bölgelerine has kışın yaprak döken ağaç türlerinden oluşan koyu renkli humusça zengin topraklardır. Bu ağaçlar sayesinde toprak yapısı organi Kahverengi Orman Toprakları, Dünya coğrafyasında ılıman iklim özelliğine sahip bölgelerine has kışın yaprak döken ağaç türlerinden oluşan koyu renkli humusça zengin topraklardır. Bu ağaçlar sayesinde toprak yapısı organik madde yönünden zengindir. Türkiye'de Karadeniz, Marmara, İç Batı Anadolu ve Güneydoğu Toros bölgelerinde görülen tapraklardır. Yapısal olarak eğilimli alanlarda B katmanı olarak belirlenen noktada yoğunluk kazanmayabilir. Bu hususta A ve C katmanları yoğunluk kazanmıştır. Karadeniz bölgesinin kuzey kısımlara bakan yamaçlarında fazla yağıştan ötürü topraktaki kireç oranı düşer. Hal böyle olunca toprak yıkanır. Asit karakterli bu toprak dağlara yakın yüksek kesimlerde podzol yapılanması başladığı için toprak rengi açık tonlara doğru yönelir. Ayrıca ormanların bitkisel atıkları toprağa tam anlamıyla karışmamamıştır. Diğer yandan Karadeniz bölgesininde güney kısma bakan yamaçta yağış miktarının az olması nedeniyle B toprak katmanında kireç oranında artış görülür.

Kahverengi orman toprakları, eğimli arazilerde görülen genç yapılı ormanlardır. Genel kapsamda toprağın yıkanma oranı yüksek olduğu için pH değeri düşüktür. Su tutma kapasitesi gelişmiş olan bu topraklar uzun süre su tutabilir özelliktedir. Bu nedenle söz konusu bu orman topraklarında güçlü ve uzun ömürlü ağaçların yetişmesi mümkündür. Geniş yapraklı bitkiler ile çevrili bu toprak devamlı nemli bir yapıya sahiptir. Gür bitki örtüsü sayesinde ağaç kökleri toprağın tutunmasına kaynaklık etmiştir.

Karadeniz Ormanları Toprakları Tarıma Elverişli Midir

Yıllık sıcaklık ve yağış miktarı dengeli olan Karadeniz iklimi sayesinde ormanlardaki topraklar çok verimlidir. Bu nedenden dolayı Karadeniz ormanları toprakları tarıma elverişlidir. Fakat tarım arazisi için uygun ortam bulunmamaktadır. Gür ormanlar toprağı kapladığından ötürü ve eğimli yamaçların yoğunluğu tarım alanlarının daralmasına yol açmıştır. Modern tarım araç gereçlerinin gelişmesiyle birlikte bu orman toprakları alanında birçok tarım ürünü yetiştirilme imkanı bulmaktadır.  Özellikle çay yetiştiriciliği bahse konu olan bu topraklarda yaygın bir şekilde tarıma fayda sağlamaktadır.
]]>
Atatürk Orman Çiftliği https://www.orman.gen.tr/ataturk-orman-ciftligi.html Wed, 05 Dec 2018 23:58:48 +0000 Atatürk Orman Çiftliği; 1925 senesinde Ankara ilinin batı yönünde Mustafa Kemal Atatürk tarafından değişik kişilerden satın alınan çiftliğin adıdır. Atatürk Orman Çiftliği 1927 yılında Atatürk'ün mülkiyetinde ik Atatürk Orman Çiftliği; 1925 senesinde Ankara ilinin batı yönünde Mustafa Kemal Atatürk tarafından değişik kişilerden satın alınan çiftliğin adıdır. Atatürk Orman Çiftliği 1927 yılında Atatürk'ün mülkiyetinde iken Atatürk tarafından devlet hazinesine bağışı yapılmıştır. Bugün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı olan tüzel kişiliğe sahip bir çiftlik konumundadır. Hala faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. 1992 yılında birinci derecede doğal sit alanı ve tarihi bir yapı olarak kayıtlara tescili gerçekleşmiştir. 

Atatürk Orman Çiftliği özellikleri
 • Ankara ilinin en büyük yeşil sahasını oluşturmaktadır
 • Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesini bünyesinde bulundurmaktadır
 • Atatürk'ün Selanik'te doğmuş oluğu ev ile büyük benzerlik göstermektedir
 • İçerisinde tarihi Karadeniz Havuzu ve Devlet mezarlığı gibi değerli ziyaret yerleri bulunmaktadır
Kurtuluş Savaşı yılları öncesinde Ankara Belediye Reisliği yapmakta olan Hacı Ziya Bey'in sahip olduğu orman çiftliği arazisi cumhuriyetin ilanı gerçekleştikten sonra istimlak yolu ile Mustafa Kemal Atatürk'e Hacı Ziya Bey tarafından hediye edilmiştir. Kurtuluş Savaşı yılları öncesinde orman çiftliği arazisi büyük oranda bataklık ve sazlıklar ile kaplı bir haldeydi. Atatürk orman çiftliği toplamda 52.00 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk' ün emri ile çiftlik arazisine fidanlar dikilmiş, bahçe alanları oluşturulmuş, bağcılık ve hayvancılık yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar ile Türk milletine tarım ve hayvancılık konusunda örnek olunmuş ve bu sayede büyük başarılara da imza atılmıştır. Çiftlikte yer alan tarım ve hayvancılık faaliyetleri sayesinde 

Atatürk Orman Çiftliği bünyesine ayrıca sanayi tesisleri de inşa edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk' ün Ankara'nın merkezine böyle bir çiftlik kurmasının en büyük nedenlerinden birisi bozkırlar ile kaplı olan bir Ankara'ya halk için muhteşem doğa güzellikleri ile kaplı bir sosyal yaşam sahası sağlama isteğidir. Bu çiftliğin kurulduğu ilk yıllarda asıl ismi orman çiftliği şeklindeydi. Atatürk çiftliği hazineye bağışladıktan sonra çiftliğin yönetiminin sağlanması için 1938 senesinde yürürlüğe konulan kanun ile Devlet Ziraat İşletmeleri Kurumunu kurdurmuştur. Çiftlik bünyesinde yer alan bira fabrikası da bu kanun ile Tekel Müdürlüğü'ne bırakılmıştır. Bu olayla birlikte Orman Çiftliği adı Gazi Orman Çiftliği olarak değiştirilmiştir. 

Atatürk Orman Çiftliğinde gezilecek yerler
 • Atatürk Evi
 • Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu
 • Piknik alanı
 • Gazi Orman Çiftliği Parkı
1956 tarihinde yürürlüğe konulan 5659 sayılı yasa ile Gazi Orman Çiftliği'ne Atatürk Orman Çiftliği ismi verilmiştir. Aynı yasa ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na bağlandı ve tüzel kişiliğe kavuşturuldu. Çiftliğin faaliyetlerini her sene Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu inceler ve rapor tutar. Tutulan raporlarda Türkiye Büyük Millet Meclisi KİT Komisyonu üyeleri tarafından görüşülür ve onay verilir. 1950'li yıllardan itibaren arazi başka kurumlara satılmaya başlanmış ve kısım kısım küçülmeye başlamıştır. Çiftlik içerisinde yer alan fabrikalar süt fabrikaları ve şarap ve meyve suyu fabrikalarıdır. Çiftlik ziyaretçilerinin gezmesi için çiftlik arazisine bir de Gazi İstasyonu inşa edilmiştir. 

Atatürk Orman Çiftliğinde üretimi yapılan ürünler
 • Çeşitli meyve suları
 • Sirkeler
 • Turşular
 • Ballar, pekmezler ve tahinler
 • Pastörize sütler
 • Ayranlar
 • Yoğurtlar
 • Dondurmalar
 • Tereyağlar
 • Peynirler
Çiftlik arazisi üzerinde hayvanat bahçesi, konaklama tesisleri, yüzme havuzları, lokantalar, ve çocuk bahçeleri ziyarete gelenler için hizmet vermektedir. 1936-1937 senelerinde Atatürk'ün isteği ile ünlü mimar Ernst Arnold Egli tarafından bazı yapılar inşa edilmiştir. Ernst Arnold Egli arazi üzerine bir fabrikası, me]]> Hatıra Ormanı https://www.orman.gen.tr/hatira-ormani.html Thu, 06 Dec 2018 00:18:59 +0000 Hatıra ormanı, günümüzde giderek artan çevreci bir faaliyettir. Maddi değerlerden çok, kişilerin maneviyatları üzerinde yoğun izler bırakır. Vatandaşların; kendileri, dostları veya bağlı bulundukları kuruluşların adların Hatıra ormanı, günümüzde giderek artan çevreci bir faaliyettir. Maddi değerlerden çok, kişilerin maneviyatları üzerinde yoğun izler bırakır. Vatandaşların; kendileri, dostları veya bağlı bulundukları kuruluşların adlarını ölümsüzleştirmek için kullandığı bir yöntem haline gelen hatıra ormanı, hediye edilen insanların yüzünü güldürdüğü gibi her geçen gün daha da elim bir hal alan dünyamızın yenilenmesine katkıda bulunur. 

Hatıra ormanı nasıl kurulur

Yapılması planlanan hatıra ormanı için dikilecek fidan ücretleri yaptıracak kişi veya kurum tarafından ödenir. Ardından fidanın taşınması, dikilmesi bakım ve korunması gibi yapılması gereken işlemler Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. Bu şekilde oluşturulan hatıra ormanları Bedelli Tesis Edilen Hatıra Ormanı kapsamında yer almaktadır. 

Sadece ağaçlandırma ve erozyon takibi için belirlenmiş alanlara yaptırılan ve ismin verilmesi karşılığında arazi bedeli, bu ormanı yaptıracak kişi veya kurumca ödenen hatıra ormanları, "Bedelli İsimlendirilen Hatıra Ormanı" olarak adlandırılır.

Herhangi bir ücret ödemeden, planlanmış alanlarda, fidan alımı, taşıması, bakımı, dikimi, korunması ve bunun gibi bütün işlemlerden ormanı oluşturacak kişi veya kurumun kendi ekibiyle veya bireysel ilgilendiği hatıra ormanı, "Bedel Yatırmadan Kişilerce Oluşturulan Hatıra Ormanı" adıyla nitelendirilmektedir. 

Bağlı bulundukları ülkelerine yapmış olduğu hizmetlerle anılan devlet adamları, çevrecilikleriyle ormancılığa katkıları bulunmuş ve hayatını kaybetmiş ormancılar, herkeste derin izler bırakmış olaylar, bu olayların tarihleri veya ülkece bilinmiş örnek dostluklar hatıra ormanı projesiyle ölümsüzleştirilmektedir. Bu tür ormanlar, "Bedelsiz İsimlendirilen Hatıra Ormanı" olarak hayatımızda yer almaktadır. 
]]>
Bambu Ormanı https://www.orman.gen.tr/bambu-ormani.html Thu, 06 Dec 2018 18:54:37 +0000 Bambu ormanı, Amerika, Asya ve Afrika'da bulunmaktadır. Bu orman türleri 1000 farklı ağaç cinsi içeren orman türleridir. Çok zor yetiştirilen bir ağaç türüdür. Özellikle Çin de büyük emekler sarf edilerek yetiştirilmektedi Bambu ormanı, Amerika, Asya ve Afrika'da bulunmaktadır. Bu orman türleri 1000 farklı ağaç cinsi içeren orman türleridir. Çok zor yetiştirilen bir ağaç türüdür. Özellikle Çin de büyük emekler sarf edilerek yetiştirilmektedir. Bambu ağaçlarının kalınlığı 80 cm kadar bulunmaktadır. Yüksekliği ise 33 metreyi bulmaktadır. Oldukça dayanıklı bir ağaç türüdür. İkinci dünya savaşın da Japonya'ya atılan atom bombası nedeniyle tüm bitkiler yok olmuştu fakat bambu ağaçları ayakta kalan tek ağaç türüdür.

Bambu ağacı poaceae familyasından olan bir çok farklı türü bulunan ağaç türüdür. Bambu ağaçlarından bazıları çok az çiçek verir. Örneğin yüzyıl da bir çiçeklenme yapar. Hatta bundan daha seyrek çiçeklenme yapan bambu ağaç türleri bulunmaktadır. 

Bambu Ormanı 
 • Japonya'nın Kyoto şehrinde bulunan 16 kilometre karelik alana kurulmuş devasa bir ormandır. 
 • Orman muhteşem bir güzelliğe sahip. Görenleri büyüleyen bir dokusu bulunmaktadır. Bu yüzden bu bambu ormanın da kişinin kendini kaybetmemiş olması imkansız. 
 • Yıl içerisinde çok fazla sayıda turist çekmeyi başaran bir tabiat harikasıdır. Bambu ormanı Nonomiya Shrine ve Tenryu-ji Tapınağı arasında yer almaktadır. Bu bambu ormanı 500 metrelik bir yürüyüş parkurundan oluşmaktadır.
 • İki tarafı bambu ağaçları ile donatılmış bu orman rüzgarın çıkardığı sesler ile insana huzur kaynağı olmaktadır. Hatta o kadar güzel bir rüzgar sesi var ki Sagano Bambu Ormanın​dakika rüzgar sesi Japonya'yı tanımlayan en karekteristik 100 arasında yerini almaktadır.
Bambu ormanının ağaçları nerelerde kullanılır
 • Bambu ormanından toplanan bambu ağaçları bir çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bunlar inşaat malzemeleri, gıda, kumaş, bahçe, ev eşyaları yapımında, hammadde, müzik aletleri yapımında, silah yapımında kullanılır. 
 • Kültürel yönden değer bulduğu sembolik anlamalar içeren bir ağaç türüdür. Örneğin Japonya'da bu bambu ağaçları dürüstlük ve temizlik anlamına gelmektedir. Çünkü bu ağacın yaprakları düz ve dik bir şekilde büyümektedir. Hindistan da bambu ağaçları dostluğu simgelemektedir. Filipinler de bambu ağaçlarından yapılmış sırıkları tarlalarına asarak tarlalarını kötü belalardan ve kötü şanstan koruyacağına inanırlar. 
 • Çok sağlam ve hafif olduğu için Asya ülkelerinde yaygın olarak ev yapımında kullanılır. Ayrıca bu dayanıklı yapısından dolayı kışın Japonya'da ağaçları soğuktan korumak için bambu ağaçları kullanılır. 
 • Çin ve Jamaika'da bambu ağaçlarından kağıt eldesi yapımı görülmektedir.
 • Bambudan silah yapımı sağlamlığını​kullanarak yapılır. Özellikle mızrak, ok, hortum tarzı silah yapımında kullanılır. Bambu kendo adlı sporun vazgeçilmez silahıdır. 
 • Bambu ormanındaki ağaçlardan flüt tarzındaki müzik enstrümanları da yapılmaktadır. Bu kullanım alanı özellikle Çin ve Tahiti'de yaygın olarak görülmektedir. 
 • Son dönemde bambu mutfak ve mobilya kullanımı gittikçe artmaktadır. Bunun nedeni hem dayanıklı hem de estetik görünüm açısından son derece güzel olmasıdır. Özellikle bahçe mobilyalarında kış ayları için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü -20 derecelere kadar dayanıklıdır. 
 • Hatta bazı Asya ülkelerinde bambudan tencere dahi yapılmaktadır. 
 • Özellikle tekstil sektöründe antibakteriyel olarak kullanılır. Ayrıca hammadde olarak kağıt yapımında da kullanılır.
]]>
Belgrad Ormanı https://www.orman.gen.tr/belgrad-ormani.html Fri, 07 Dec 2018 02:09:25 +0000 Belgrad Ormanı, ismini sık duyduğumuz bir orman ismidir. İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan doğal oluşumuyla adeta harikalar diyarı gibidir. Etrafında bulunan, İstanbul boğazı ve Karadeniz sınırı gibi yerler onun önemini Belgrad Ormanı, ismini sık duyduğumuz bir orman ismidir. İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan doğal oluşumuyla adeta harikalar diyarı gibidir. Etrafında bulunan, İstanbul boğazı ve Karadeniz sınırı gibi yerler onun önemini ortaya koymaktadır. Eski zamanlardan beri yani Osmanlı döneminden beri içme suyu sağlarken, günümüzde hala İstanbul’un önemli su ihtiyacını tedarik etmektedir. Belgrad ormanı İstanbul için bir cazibe merkezidir. İçinde bir çok canlı türü yaşamaktadır. Belgrad ormanına yönelik olarak önlemler alınmış, havyanlar için de av yasağı konularak burada soyu tükenmekte olan türler üreme olanağı sağlanır. Belgrad ormanı büyük ve küçük akarsular için ev sahipliği yapmaktadır. Belgrad ormanı, İstanbul sınırları içerisinde olduğu için ve Marmara Bölgesinin çeşitli iklime sahip olduğundan dolayı Belgrad ormanı da çeşitli toprak, iklim ve yer şekillerine sahiptir. Bu çeşitlilik farklı türde canlı ve bitki topluluğu barındırmaktadır. İstanbul’un merkezine yakın olduğu için geçmişten günümüzü kadar önemini korumuş ve en fazla araştırmalara konu olan ormanlardan birisidir.

Belgrad ormanın tarihçesi

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Sırbistan’a yaptığı sefer sonucunda ve seferin tamamlanmasının ardından belgradlıları bu bölgeye getirerek bir iskan politikası gütmüştür. Daha sonra bu bölge Belgrad bölgesi olarak anılmaya başlanmıştır. Eskiden yöre halkı su hacetini bu bölgeden sağlamaktaydı. Padişahın buyruğuyla o dönemde yaşayan Mimar Sinan tarafından su kemerleri inşa edilmiştir. Bölgede yerleştirilen Belgradlılar su kaynaklarını ve bulunduğu yeri kirlettiğinden dolayı, padişahın kararnamesiyle, köyün tamamının o bölgeden tahliyesine karar verildi ve o tarihten bu tarihe kadar ormanın ve su kaynaklarının korunması için sürekli olarak önlemler alınmaktadır. Kalabalıklaşan ve önüne geçilmeyen İstanbul nüfusu için bundan daha güzel su kaynağı bulunmayacağı anlaşılmıştır.  

Belgrad ormanın sağladığı faydalar

İstanbullular için bir cazibe merkezi olduğunu vurgulamıştık. Aileler kendi çocuklarıyla güzel vakit geçirebilecekleri,  gerek yürüyüş yapabilecekler ve gerekse bisiklet sürebilecekleri bir imkan sağlıyor. Sadece insanlar için değil aynı zamanda yabancı canlılar için de büyük yararlar sağlamaktadır. Onlarca çeşit kuş ve memeli hayvanlar için muhtelif türlerde ağaçlar mevcuttur. İstanbul’a giden ve İstanbul’da yaşayan kesimlerin doğayla baş başa kalmaları için Belgrad ormanını tercih etmeleri yeterli olacaktır. Belgrad ormanı yıl boyunca spor aktivitelerini gerçekleştiren, yürüyen, koşan, oynayan, bisiklet süren insanlara rastlamak mümkündür. Aynı zamanda araçlar için inşa edilmiş otoparklar sayesinde sıkıntı yaşanmamaktadır. Belgrad ormanı daha çok ilkbahar ve sonbaharda ihtişamlı olmaktadır. Görsel olarak bu heyecanı yaşamak isteyen, tat almak isteyen bu aylarda kesinlikle tercih etmeleridir. Kişi ailesiyle birlikte sabahları kahvaltı yapabilir ve aynı zamanda ilerleyen saatlerde de mangal da yapabilir. Ama doğal manzaranın korunması ve yabancı türde canlıların yaşamlarını idam ettirmeleri için av yapma kesinlikle yasaktır.

Belgrad ormanın içerisinde bulunan mesire alanları

 • Binbaşı çeşmesi mesire alanı: Belgrad ormanının içerisinde rahatlıkla ulaşılabilecek ihtişamlı bir bitki örtüsüne sahiptir. Çocukların oyun oynayabileceği ve bisiklet sürebileceği bir oyun bahçesi mevcuttur. İçerisinde bulunan kafeteryasıyla birlikte, bütün ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir. Bulunduğu yer ise Bahçeköy ile Kemerburgaz’ı birbirine bağlayan yol güzergahı üzerindedir.
 • Fatih çeşmesi mesire alanı: Zamanın padişahı olan ve İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in ismini almış ve onun ismiyle anılmış bir mesire yeridir. Mesire alanında bulunan çeşme ile uzun yıllardan beri aktif hizmet vermektedir. Burası insanın doğa ile iç içe olduğunu, kuş cıvıltılarının insanı ferahlattığı ve bu doğa eşliğinde kahvesini, çayını yudumlamak isteyenl]]> Muson Ormanları https://www.orman.gen.tr/muson-ormanlari.html Fri, 07 Dec 2018 09:06:23 +0000 Muson ormanları, tropik bölgede dağların alçak kesimlerinde çoğu zaman eğrelti otların ve epifitlerin bol miktarda yetiştiği nemli bir bölgedir. Muson ormanları, muson iklim bölgesinde bulunmaktadır. Yıllık olarak bu ormanl Muson ormanları, tropik bölgede dağların alçak kesimlerinde çoğu zaman eğrelti otların ve epifitlerin bol miktarda yetiştiği nemli bir bölgedir. Muson ormanları, muson iklim bölgesinde bulunmaktadır. Yıllık olarak bu ormanlara yaklaşık 2000 mm yağış görülmektedir. Yağışların büyük bir çoğunlu yaz aylarında görülmektedir. Yaz aylarında yeşillenen muson ormanları, kışın ise yapraklarını dökmektedir. Muson ormanları Asya’nın doğusunda bulunmaktadır. Muson ormanlarında ağaçlar uzun kurak dönemlerde yapraksız şekilde geçirdikten sonra yağışlarla birlikte yeniden hayat bulmaktadırlar. Muson ormanları çok sıkı ve gür olmaları hasebiyle, daha çok ekvatoral iklim kuşağına benzetilmektedir. Çünkü ekvatorda bulunan ormanların muson ormanlarına benzeyen yanları vardır. Muson ormanlarının tipik ağacı teak ağacıdır. Muson ormanları ağaçlarının yaprakları küçük, gövde kısımlarının tabanında genişleme ve üzerinde çiçeklenme durumu nadir görülmektedir. Muson ormanları tropik bir orandan çok ılıman bir ormanı andırmaktadır. Coğrafi dağılışı olarak, Güney Çin, Tayland, Doğu Çin, Güney Hindistan, Güney Afrika ve Filipinler bölgelerine sınırı mevcuttur.

  Muson ormanlarının özellikleri

  • Muson ormanlarında sıcaklıklar yağışlı dönemlerden önce en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Zaten yükselen sıcaklıklar yağışların habercisi oluyor.
  • Muson ormanlarının içerisinde seyrelen ağaçlar olduğu zaman onların yerine çayırlar ve çalılıklar oluşur.
  • Ormanın içerisinde bulunan ağaçla, yapraklarını döken ve dökmeyenler bir arada bulunmaktadır.
  • Muson ormanlarının içerisinde, fil, aslan, kaplan gibi yabancı hayvanlar bir arada yaşamaktadır.
  • Muson ormanlarının ağaçları yağmur ormanlarına göre daha kısa boylu olup seyrek oldukları için ışık alt kısımlara ulaşması kolaydır.
  • Bu ormanlarda rüzgarların etkisiyle uzun dönemli yağışlar yaşanır ve kurak kısa şekilde geçerken serin bir dönem olarak da geçmektedir.
  • Bu ormanlarda ağaçlar iri gövdeli yayvan yapraklı ve kalın kabuklu olurken boyları da kısadır.
  • Muson ormanları yaz aylarında fazla yağış almasının sebebi, buharlaşmanın fazla olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. 

  ]]>
  Tropikal Yağmur Ormanları https://www.orman.gen.tr/tropikal-yagmur-ormanlari.html Fri, 07 Dec 2018 23:00:54 +0000 Tropikal Yağmur Ormanları, Bu ormanlar ekvator ve dönenceler arasında yer almaktadır. Ekvator çevresi sürekli olarak sıcak ve yağış aldığından dolayı bu ormanlarda büyüme şekli oldukça gelişmiştir. Bundan dolayı tropikal Tropikal Yağmur Ormanları, Bu ormanlar ekvator ve dönenceler arasında yer almaktadır. Ekvator çevresi sürekli olarak sıcak ve yağış aldığından dolayı bu ormanlarda büyüme şekli oldukça gelişmiştir. Bundan dolayı tropikal yağmur ormanları sürekli olarak yeşil ağaçlar oluşturmaktadır. Tropikal ormanlar diğer ormanlar nazaran uzun zamandan bu yana önemli olarak değişim almamıştır. Buna örnek verecek olursak Almanya'daki ormanlar değişim içerisindeyken şu an düzenini almış durumdadır. Fakat tropikal yağmur ormanları bu düzeni oluşum gösterdikten kısa bir süre sonra almıştır. Bu ormanlar sene içerisinde 1800-2000 milimetre yağış alan yüksek yağış miktarıyla orantılı ormanlar olarak bilinir. Tropikal yağmur ormanları ekvatordan kutuplara doğru 23 derece kuzey enleminde 27 derece güney enleminde yer alan bu ormanlar bütün yıl boyunca sürekli yağmur alır ve nemlilik oranı sayesinde yaprakları geniş ağaçlar oluşur. Ağaçlar bütün yıl boyunca bir yandan yapraklarını döker diğer bir yandan da yeni yaprakları oluşturur. Sürekli olarak yaprakları yeşil kalmaktadır.

  Tropikal Yağmur Ormanları Ağaçları Neden Kullanılamamaktadır

  Bütün dünyada bulunan tropikal yağmur ormanları ana pazara uzaklığından dolayı ve yeterli işçi bulunamamasından dolayı nemli ve sıcak havası, ağaçların sert oluşundan dolayı bu ormanlar yeterli olarak işletilmemiştir. Fakat son zamanlarda diğer ormanlarda da olduğu gibi Endonezya, amazon ormanları, Malezya havzasında bulunan ormanlar dahil olmak üzere tropikal yağmur ormanları da tahribat içerisindedir. Bu ormanların haricinde Kırım Kongo havzası ve Afrika tropikal ormanları, Madagaskar tropikal yağmur ormanları da tahrip edilmeye başlamıştır.

  Tropikal Yağmur Ormanları Oluşum Şekli Nasıldır

  Gerçek tropikal yağmur ormanları genel olarak üç kat olacak şekilde belirir. Bu ormanların en üst katı süreklilik arz etmez. Bu katı meydana getiren ağaçlar 40-50 metre yüksekliğe sahip gövde yapıları oldukça geniştir. Tropikal yağmur ormanlarının taç yapıları oldukça büyüktür ve diğer ormanlardan bu şekilde ayrılır. Tropikal ormanların bu katı 25-35 metre yüksek olarak sürekli gelişim gösteren orta kat vardır. Burada bulunan ağaçlar birbirleri ile iç içe karışık durumdadır. Ağaçlar uzaktan göründüğünde birbirine bitişik şekilde belirir. Ağaçların gövdeleri uzaktan bakıldığında kolaylıkla görünmez. Tropikal yağmur ormanları en son katı olan üçüncü katı en alt katı oluşturmaktadır. Küçük ağaçlar ve yüksek çalılıklar bu katta oluşur.
  ]]>
  Orman Meyveleri https://www.orman.gen.tr/orman-meyveleri.html Sat, 08 Dec 2018 11:49:02 +0000 Orman meyveleri ormanlık bölgelerde birçok yabani meyve kendiliğinden taze ve doğal olarak yetişmektedir. Bu yetişen meyveler çoğunlukla taze olarak tüketilmekle birlikte reçel marmelat ve doğal meyve suları yapılmaktadır.  Mey Orman meyveleri ormanlık bölgelerde birçok yabani meyve kendiliğinden taze ve doğal olarak yetişmektedir. Bu yetişen meyveler çoğunlukla taze olarak tüketilmekle birlikte reçel marmelat ve doğal meyve suları yapılmaktadır.  Meyveler vitamin ve mineral açısından zengin olup insan hayatı için olmazsa olmazlar arasındadırlar. Ormanda meyveleri hiçbir şekilde gübre ya da herhangi bir kimyasal maddeye maruz kalmadan kendiliğinden yetişmektedir. Bu meyvelerin bazıları şunlardır.Ahududu,alıç,böğürtlen,çay üzümü dut,gilaburu,kızılcık,kızamık,kuşburnu dağ,çileği,mürver üvez,yaban mersini,yemişen,incir, ceviz ve kestanedir.

  Orman meyveleri nelere iyi gelmektedir

  Ahududu üzümsü meyveler içerisinde yer alan ve çalı görünümünde gövdesi olan ahududu meyvesi daha çok böğürtleni andırmakta olup bolca c vitamini içermekte ve çok iyi bir antioksidandır.Alıç bir orman meyvesidir. Nisan ve mayıs ayında pembemsi beyaz renkte çiçekler açmaktadır. Yaklaşık olarak 200 ülkede bulunur. Ve on yedi civarında alıç türü bulunmaktadır. Bu meyvenin farklı çiçekleri olanı'da vardır. Ayrıca kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Kalp üzerindeki baskıyı kaldırıp kalp spazmına ve çarpıntısını  önlemekte olup aynı zamanda tansiyon düşürücü ve kabızlığı giderici etkisi olan bu meyve idrar söktürücü özelliğine sahiptir. Böğürtlen ülkemizde yaygın olarak yetişmektedir.

  Orman meyveleri ile zihninizi besleyin

  Orman meyvelerinden  biri olan böğürtlen ülkemizde yaygın olarak yetişmektedir. Çok iyi bir antioksidandır. İçindeki bileşikler sayesinde bu meyveye sağlık adı verilmiştir. Çay üzümü fundagiller familyasından olup kışın yapraklarını döken bu meyve eczacılık'ta kabızlık önleyici olarak antiseptik kuvvet verici olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca idrar söktürücü etkiye sahiptir ve günümüzden şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır. Dut bu meyve Asya'da yaygın olarak yetişmektedir. Yalnızca taze olarak değil kurutulmuş olarak da çok sevilerek tüketilmektedir. Ayrıca pekmez ve pestili yapılmaktadır.  İçerisinde  doğal oranda yüksek miktarda şeker bulunmaktadır. Gilabura Orman meyveleri hanımeli familyasındandır.Bu meyve ince kabuklu tek çekirdekli ve karın yarığı bulunmayan küre şeklindedir.

  Orman meyveleri pazarların yeni gözdesi

  Orman meyveleri kızılcık olgun kırmızı renkli ekşimtrak bir tada sahiptir. Asıl anavatanı Anadolu Kafkasya ve Avrupa'dır. Bu meyve fazla ekşi ve buruk bir tadı olduğundan taze olarak tüketilmesi zordur.Ancak başta ishal olmak üzere gribe ve daha birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenmektedir. Kızamık bu bitki uzun ve kırmızı renkli bir çalıyı andıran meyve türüdür. Dünyada 6 ülkede yetişebilen bu bitki bizim ülkemizde yetişmektedir. Özellikle idrar yollarında rahatlık sağlamaktadır. Ve antioksidan özelliği açısından antibakteriyel etkileri kanıtlanmıştır. Kuşburnu ülkemizde yetişen bu meyvedir.Gerek vitamin gerekse mineraller açısından zengin bir vitamin deposudur. Bu meyvenin içi tüylü çok sayıda çekirdeği bulunan ve kızılcık meyvesini andırmaktadır.Kuşburnu mide yanmasına Böbrek rahatsızlığına ve çeşitli kuvvet şuruplarının hazırlandığı söylenmektedir. Yaban mersini koyu mor beyaz çiçekler açmaktadır Özellikle bu meyve kurutularak tüketilmektedir. Yemişen bu meyve 10 metreye kadar uzayabilen meyveleri kırmızı renktedir, yemişen tansiyon düşürücü etkiye sahip olup kalp ilacı hammaddesi olarak kullanılmaktadır. 
  ]]>